A A+

Zapisz się do newslettera

Wspieraj Fundację Inna Prestrzeń

Kontynent Warszawa

Kontynent Warszawa – Warszawa Wielu Kultur to pierwszy portal internetowy, który w kompleksowy sposób informuje o wielokulturowości i jej różnorodnych przejawach na terenie Warszawy. Powstał w 2006 roku jako wyodrębniony program Fundacji Inna Przestrzeń.
 
Portal zawiera uporządkowane informacje o wydarzeniach, ludziach i miejscach związanych z różnorodnością kulturową oraz o aktywności kulturalnej mniejszości i środowisk cudzoziemców w stolicy. Zajmuje się promowaniem artystów i miejsc związanych z kulturą mniejszości etnicznych, do tej pory mało znanych i niebędących w stanie prowadzić profesjonalnej promocji. Służy także jako platforma wymiany doświadczeń i poglądów wszystkich warszawiaków, niezależnie od miejsca ich pochodzenia.
 
 
 
 
 
 
 

Inne działania redakcji:

Wielokulturowe Warszawskie Street Party                

Najbardziej rozpoznawalny cykliczny projekt realizowany przez redakcję portalu Kontynent Warszawa – Warszawa Wielu Kultur. Co roku w ostatnią niedzielę sierpnia spotykamy się na Krakowskim Przedmieściu aby przez cały dzień poznawać warszawską  wielokulturowość. Oddajemy w ręce cudzoziemców jedną z najbardziej uczęszczanych ulic w Warszawie. Do tej pory odbyło się 8 edycji wydarzenia, w których realizacje zaangażowały się tysiące osób! Czytaj więcej

Cykl filmowy 'Lude Réno – warszawiak z wyboru'                             

W 2011 roku powstały dwa pierwsze  odcinki nowego cyklu filmowego -  wielokulturowego przewodnika po  Warszawie, w którym tytułowy  bohater - Lude, bada jak to jest z tą  Warszawą, czy jest ona faktycznie  miastem nudnym i monokulturowym, czy też jest otwartą na bogactwo innych kultur, atrakcyjną dla arystów i biznesu, prężnie rozwijającą się europejską stolicą. A może jest tu coś, czego nie ma nigdzie indziej na świecie?

Plan miasta: Wielokulturowa Warszawa

Mapa w nowy i uporządkowany sposób przedstawia wybrane informacje, zbierane przez redakcję portalu od 2006 roku, na temat miejsc i instytucji w których działalność zaangażowani są reprezentanci różnych mniejszości kulturowych mieszkających w Warszawie. Zawiera listę lokalizacji tworzących kulturowe bogactwo stolicy – sklepy i restauracje prowadzone przez cudzoziemców, instytuty kultury, organizacje założone przez migrantów i wspierające ich. Mapa na bieżąco jest rozprowadzana po Warszawie. Dostępna jest również w biurze Fundacji Inna Przestrzeń.

Warszawska Pracownia Wielokulturowa
W 2009 roku, w ramach projektu Warszawski Plener Wielokulturowy rozpoczęliśmy działania wspierające artystów zajmujących się sztuką wizualną. W pierwszej edycji albumu „Warszawa” oraz na zorganizowanej wystawie znalazły się prace 18 artystów, którzy za pomocą różnorodnych technik zaprezentowali swoje spojrzenie na stolicę – miejsce, w którym mieszkają i tworzą, i z którym wiążą różne emocje i doświadczenia. Kilka lat później postanowiliśmy rozwinąć nasz projekt, czego efektem jest „Warszawska Pracownia Wielokulturowa”. Czytaj więcej

Ludzie z Kontynentu
Projekt obejmuje cykl wydarzeń promujących twórczość artystów pochodzących z mniejszości etnicznych i narodowych, którzy mieszkają i tworzą w Warszawie. W ramach cyklu prezentowane są: malarstwo, fotografia, rzeźba, poezja, przeglądy filmów, muzyka, taniec. Dzięki swojej różnorodności tematycznej i formalnej, wydarzenia z cyklu LUDZIE Z KONTYNENTU prezentują złożoność i bogactwo kultur obecnych na terenie Warszawy. Czytaj więcej

Ścieżkami Wielokulturowej Warszawy – Cykl filmowy
Ten alternatywny przewodnik w formie cyklu filmowego poprowadzi Was nieznanymi Wam dotąd ścieżkami, na których odwiedzicie wyjątkowe miejsca i poznacie niezwykłych ludzi, którzy czynią ze stolicy barwne i wielokulturowe miasto. Wszystko będziecie oglądać oczami rodowitych Warszawiaków, dla których do pewnego momentu ich rodzinny dom wydawał się miejscem znanym i odkrytym. Zapraszamy do przeżywania przygód razem z bohaterami naszego paradokumentu, dla których wielokulturowość była szansą na poznanie nowego oblicza miasta, jak i przyczynkiem do głębszej refleksji nad sobą i otaczającą ich rzeczywistością.