A A+

Zapisz się do newslettera

Wspieraj Fundację Inna Prestrzeń

Aktualności

Razem dla Birmy - wsparcie dla protestujących!

Kolejni zabici w czasie protestów w Birmie. Dołącz do zbiórki dla protestujących walczących o swoją wolność i demokrację!

 

“26 osób zamordowanych 28 lutego 
38 osób zamordowanych 3 marca
68 lub więcej osób zamordowanych od 1 lutego 
Tysiące rannych
Tysiące aresztowanych 
50 milionów złamanych serc
50 milionów zjednoczonych obywateli
100 % zła” 

To podsumowanie jakie 3 marca 2021 przesłała do nas jedna z zaprzyjaźnionych birmańskich aktywistek walczących o los swojego kraju. W Birmie znanej także jako Mjanma 1 lutego 2021 władzę przejęła wojskowa junta, aresztując przedstawicieli demokratycznie wybranego rządu. W kolejnych dniach i tygodniach do aresztu trafili dziennikarze, działacze organizacji pozarządowych i aktywiści. Imienia autorki nie możemy ujawnić, by nie odbiło się to na jej bezpieczeństwie. Reperkusje ze strony wojska mogą ją dotknąć w każdym momencie.

Nie ma znaczenia czy jesteś na protestach, czy w domu. I tak możesz dostać kulkę w głowę” - pisze do nas inna przyjaciółka z Rangunu i prosi żeby ten cytat podpisać nickiem @MyanmarUp4, pro-demokratycznej twitterowej społeczności z Birmy znanej także jako Mjanma. “Czuje się winna i smutna, kiedy wracam do domu żywa z protestów i wiem, że ktoś inny zginął w tej walce i już nie wróci do swoich bliskich” - dodaje na koniec rozmowy.

Nie możemy pozostać bierni gdy setki tysięcy ludzi w jednym z najbiedniejszych krajów świata pokojowo protestuje w obronie demokracji płacąc za to najwyższą cenę.

Dlatego zwracamy się do Was z prośbą o wsparcie pomocy humanitarnej

Jak możemy wesprzeć? 

Link do zbiórki

Jesteśmy w stałym kontakcie z Ruchem Nieposłuszeństwa Obywatelskiego (Civil Disobedience Movement - CDM
) przeciwko zamachowi stanu wojskowych. Część CDM to nasi partnerzy, z którymi współpracowaliśmy w latach 2012-2016. To od nich wiemy jakie są najpilniejsze potrzeby na miejscu.

Osią działań ruchu CDM są strajki i pokojowe protesty w całym kraju. Za zebrane środki kupimy:

  • jedzenie dla protestujących np. ryż smażony z jajkiem i warzywami dla 1000 osób to koszt 3210 PLN (3.21 PLN na osobę)
  • środki pierwszej pomocy dla protestujących (bandaż kosztuje 2 PLN, zestaw pierwszej pomocy 24 PLN) 
  • środki ochrony osobistej dla protestujących (kaski, gogle, maski, tarcze, ochraniacze); ochronny kask budowlany kosztuje 15 PLN, tarcza 10 PLN, a ochraniacze 55 PLN
  • Wsparcie finansowe dla najbiedniejszych protestujących, zwolnionych z pracy z powodu udziału w protestach 

Środki w całości zostaną przekazane do Birmy i trafią do osób potrzebujących poza koniecznymi opłatami transferowymi. Zostaną rozdzielone przez organizacje CDM w regionie Shan (Taunggyi, północno-wschodnia Birma) oraz w Rangunie.

Z każdym dniem protesty w Birmie są coraz bardziej brutalnie atakowane przez policję i wojsko. Niemalże połowa zamordowanych to osoby poniżej 25 roku życia. Gdy birmańskie nadzieje na wolność toną we krwi, liczy się każde wsparcie. W tych tragicznych okolicznościach docierają do nas między innymi głosy takie jak ten poniżej, pełne determinacji i wiary że wspólnymi siłami uda się przełamać ślepą żądzę władzy birmańskich generałów. Nie zapomnijmy o nich, liczy się każde wsparcie: 

"Ludzie są wściekli. Ale z tego bałaganu wyłania się coś bardzo uderzającego i pięknego - nowo odkryta jedność wśród mieszkańców Mjanmy, pomimo płci, pochodzenia etnicznego i religii, jest bezprecedensowa. Birma znajduje się obecnie na krytycznym rozdrożu w swojej historii, gdzie możemy mieć tylko nadzieję, że zwycięży sprawiedliwość i wygra społeczeństwo. W przeciwnym razie przyszłość jest zbyt ponura, aby ją sobie wyobrażać czerpiąc z nawiedzających wspomnień z czasów, gdy dorastałam: stagnacja gospodarcza, niezrównoważona przepaść między bogatymi a biednymi, utracone talenty i możliwości, gdy ludzie próbują wyjechać za granicę. To były również czasy kiedy tylko nasi “żądni sąsiedzi”, którzy chcieli zdobyć udziały w bogatych zasobach naturalnych Mjanmy, eksploatowali nasze dobra dzięki nieprzejrzystym rządom armii, podczas gdy nasz naród cierpiał… po prostu nie ma takiej opcji by do tego wrócić. Nie możemy zmarnować kolejnych 50 lat.”

Zbiórkę organizujemy dzięki wsparciu i uprzejmości Fundacji Inna Przestrzeń (FIP). W latach 2012-2015, Fundacja prowadziła w Birmie/Mjanmie Projekt Birma, który wspierał pro-demokratyczne organizacje społeczeństwa obywatelskiego. Nasze działania skupiały się m.in. na edukacji obywatelskiej i wyborczej, wsparcia organizacji mniejszości etnicznych, pokojowym rozwiązywaniu konfliktów, czy przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet. 

Fundusze można przekazywać za pomocą zbiórki na Facebook’u lub wpłacając bezpośrednio na konto Fundacji Inna Przestrzeń nr. Volkswagen bank direct: 85 2130 0004 2001 0374 4232 0001 z dopiskiem Razem dla Birmy. Zbiórka będzie trwała do końca marca 2021.

W imieniu naszych przyjaciół, lokalnych partnerów i birmańskich organizacji walczących o poszanowanie podstawowych praw człowieka będziemy wdzięczni za każdą pomoc i wsparcie.

Martyna Gacek-Świecik, Aleksandra Kłosińska, Bartosz Kozakiewicz i Maciej Kuziemski 
Koordynatorki i koordynatorzy projektów rozwojowych realizowanych w Birmie w latach 2012-2016