A A+

Zapisz się do newslettera

Wspieraj Fundację Inna Prestrzeń

Transkaukazja

Transkaukazja to międzynarodowy, interdyscyplinarny program artystyczny inspirowany współczesnym Kaukazem. Głównym wydarzeniem programu jest odbywający się co dwa lata festiwal. Pomysł powstał w głowach kilku działaczy pozarządowych, obecnie związanych z Fundacją Inna Przestrzeń, którzy, zainspirowani współczesną Armenią, Azerbejdżanem i Gruzją, postanowili przybliżyć dynamikę i niezwykłość tego regionu odbiorcom w Polsce. Dziś Transkaukazja jest międzynarodowym wydarzeniem o rozpoznawalnej i uznanej marce, angażującym w bezpośrednie działania siedem krajów.

 

FESTIWALE:

Transkaukazja 2013

Z lokalnego festiwalu inspirowanego współczesnym Kaukazem Transkaukazja przeistoczyła się w międzynarodowy program tworzony przez niezależne organizacje artystyczne z dwunastu krajów (Polska, Armenia, Azerbejdżan, Gruzja, Austria, Czechy, Niemcy, Francja, Portugalia. Wydarzenia zrealizowane w ramach Transkaukazji 2013 miały charakter interdyscyplinarny, jednak głównymi wspólnymi komponentami poszczególnych edycji zagranicznych były projekty muzyczne oraz nowatorskie przedsięwzięcia z zakresu sztuk wizualnych (DepARTments).

 

Transkaukazja 2011

Po raz pierwszy Transkaukazja była realizowana w siedmiu krajach – Armenii, Austrii, Azerbejdżanie, Czechach, Gruzji, Niemczech i Polsce.

Transkaukazja 2009

Przez okres wakacji kaukaska sztuka współczesna gościła w przestrzeniach Centrum Sztuki Współczesnej - Zamek Ujazdowski – wystawa pt. „All and now” oraz Galerii Kordegarda - wystawa zrealizowana wspólnie z Zachętą pt. „BAKU, ERYWAŃ, TBILISI: ODBIÓR! Kaukaskie miasta”. Ponadto podczas koncertu plenerowego i przeglądu kaukaskich filmów dokumentalnych i fabularnych zaprezentowano szereg projektów muzycznych, multimedialnych i filmowych.

Poprzednie edycje festiwalu: