A A+

Zapisz się do newslettera

Wspieraj Fundację Inna Prestrzeń

Program Tybetański

www.Facebook.com/ratujTybet 

Program prowadzony przez Fundację Inna Przestrzeń od 2006 roku skupiał aktywistów, wolontariuszy, ekspertów którzy aktywnie działali na rzecz poprawy sytuacji w Tybecie. Największy okres aktywności Programu związany był z Igrzyskami Olimpijskimi w Pekinie w 2008 r. W ramach Programu wydanych został szereg publikacji dotyczących sytuacji praw człowieka w Tybecie (m.in. biuletyn RatujTybet!, Monitor Olimpijski, książka Głos Tybetu, podręcznik aktywisty Tybet i ja chcemy wolności, komiks o prawach dziecka w Tybecie. Obecnie w ramach Programu Fundacja wspiera realizację Galerii Tybetańskiej w Warszawie (http://galeria.ratujtybet.org.plwww.facebook.com/GaleriaTybetanska) stowarzyszenia Students for a Free Tibet Poland, jest organizacją członkowską International Tibet Network, koalicji ponad 180 organizacji na całym świecie, które podejmują oparte na zasadzie niestosowania przemocy działania mające na celu przywrócenia Tybetańczykom powszechnie uznanych praw, które utracili w wyniku chińskiej okupacji. Należą do nich prawa do decydowania o własnym statusie politycznym, gospodarczym, kulturze, religii, środowisku i zasobach naturalnych.

Pod koniec 2021 roku nastąpiła częściowa reaktywacja Programu - póki co przede wszystkim w Internecie..

 

Nasze działania:

Galeria Tybetańska na Woli

Działania na rzecz nadania nazwy Rondo Wolnego Tybetu prowadziliśmy intensywnie od grudnia 2008 do lipca 2009 r. kiedy to Rada Warszawy nadała ostatecznie rondu nazwę "Tybetu". Jednocześnie władze Warszawy wspólnie po konsultacjach z Fundacją Inna Przestrzeń zdecydowały o umieszczeniu przy rondzie prawdopodobnie jedynej na świecie poza Dharamsaą, tablicy pamiątkowej poświęconej bohaterom tybetańskiego powstania 10 marca 1959 r. na której znajduje się flaga narodowa Tybetu.

Malowanie na Woli było jednym z największych wydarzeń Festiwalu Graffiti w 2009, w którym wzięła udział największa liczba uczestników – przez trzy dni ponad 100 osób, w tym przechodnie, młodzież z okolicznych osiedli i warszawscy politycy. Inspiracją dla stworzenia muralu było też przyznanie Dalajlamie Honorowego Obywatelstwa m.st. Warszawy.Jego odsłonięcie odbyło się na kilka dni przed przyjazdem tybetańskiego przywódcy do Polski. Od tego czasu co roku w Galerii powstają nowe prace inspirowane Tybetem.

Facebook: https://www.facebook.com/GaleriaTybetanska/

Students for a Free Tibet Poland

Fundacja wspiera organizacyjnie tworzenie międzynarodowej sieci aktywistów i aktywistek Students for a Free Tibet, organizacji działającej w solidarności z narodem tybetańskim w jego walce o wolność i niepodległość. Faktycznie od lat współpracujemy blisko z międzynarodową siecią SFT a teraz cieszymy się, że oficjalnie działa jej oddział w Polsce.