A A+

Zapisz się do newslettera

Wspieraj Fundację Inna Prestrzeń

Ministry of Highways

Gruzja. Kiedyś opisana jako 'Marksistowskie Włochy', położona w trudnej i zarazem przyjaznej strefie geopolitycznej, pomiędzy Morzem Czarnym, Rosją, Azją Centralną i Bliskim Wschodem, cieszy się śródziemnomorskim klimatem i uprawą winorośli, charakteryzująca się społeczeństwem silnie podkreślającym wagę wspólnoty i samookreślenia. Jej nieformalna, lokalna i złożona architektura, widoczna w niesamowitym byłym Ministerstwie Autostrad wybudowanym w 1975 roku, pokazuje przedziwny, wykraczającą poza swoją epokę i postępowy charakter miejsca, w którym przeszłość nie jest ani niszczona ani wielbiona – na przeszłości się buduje. Niniejszy przewodnik pod red. Joanny Warszy, wywodzący się z wystawy Frozen Moments: Architecture Speaks Back (2010), pokazuje z perspektywy górzystego Tbilisi dyskusje o społeczeństwie, mieście i sztuce prowadzone w kraju po rozpadzie Związku Radzieckiego.

Nowojorski portal Designers and Books wyróżnił naszą książkę jako jedną z 10 najważniejszych książek poświęconych designowi z 2013 roku. 

Kup książkę


Ministry of Highways dostępna jest w naszym SKLEPIKU.

Redakcja: Joanna Warsza

Artyści: Ei Arakawa, Ruben Arevshatyan, Levan Asabashvili, Bouillon Group, George Chakhava, Thea Djordjadze, Didier Faustino, Yona Friedman, Nana Kipiani, Nikoloz Lutidze, Marion von Osten, Nini Palavandishvili, Gela Patashuri, Lali Pertenava, Marjetica Potrč, Richard Reynolds, Slavs and Tatars, Gio Sumbadze, Sophia Tabatadze, Éric Troussicot, Jan Verwoert, Aleksandra Wasilkowska i in.

Współwydawcy: Fundacja Inna Przestrzeń, Sternberg Press, Casco – Office for Art, Design and Theory

Projekt graficzny: Kasia Korczak, Krzysztof Pyda

Współfinansowane przez: ERSTE Stiftung, Bank of Georgia