A A+

Zapisz się do newslettera

Wspieraj Fundację Inna Prestrzeń

Aktualności

Ministry of Highways

A Guide to Performative Architecture of Tbilisi - przewodnik po performatywnej architekturze Tbilisi i Kaukazu, pod redakcją Joanny Warszy.

Artyści: Ei Arakawa, Ruben Arevshatyan, Levan Asabashvili, Bouillon Group, George Chakhava, Thea Djordjadze, Didier Faustino, Yona Friedman, Witek Hebanowski, Nana Kipiani, Nikoloz Lutidze, Marion von Osten, Nini Palavandishvili, Gela Patashuri, Lali Pertenava, Marjetica Potrč, Richard Reynolds, Slavs and Tatars, Gio Sumbadze, Sophia Tabatadze, Éric Troussicot, Jan Verwoert, Aleksandra Wasilkowska, i inni.

Gruzja. Kiedyś opisana jako 'Marksistowskie Włochy', położona w trudnej i zarazem przyjaznej strefie geopolitycznej, pomiędzy Morzem Czarnym, Rosją, Azją Centralną i Bliskim Wschodem, cieszy się śródziemnomorskim klimatem i uprawą winorośli, charakteryzująca się połeczeństwem silnie podkreślającym wagę wspólnoty i samookreślenia. Jej nieformalna, lokalna i złożona architektura, widoczna w niesamowitym byłym Ministerstwie Autostrad wybudowanym w 1975 roku, pokazuje przedziwny, wykraczającą poza swoją epokę i postępowy charakter miejsca, wktórym przeszłość nie jest ani niszczona ani wielbiona – na przeszłości się buduje.

Niniejszy przewodnik, wywodzący się z wystawy Frozen Moments: Architecture Speaks Back (2010), pokazuje z perspektywy górzystego Tbilisi dyskusje o społeczeństwie, mieście i sztuce prowadzone w kraju po rozpadzie Związku Radzieckiego.

Publikacja towarzyszy wystawie w Pawilonie Gruzińskim 'Kamikadze Loggia' na 55 Międzynarodowej Wystawie Sztuki – la Biennale di Venezia. Kuratorką Gruzińskiego Pawilonu jest Joanna Warsza.

Książka została entuzjastycznie przyjęta przez krytyków sztuki współczesnej, architektury oraz książek artystycznych - była m.in. wyróżniona przez nowojorski portal Designers & Books jako jedna z 10 najważniejszych publikacji dot. designu w 2013 roku.

Współwydawcy: Fundacja Inna Przestrzeń, Sternberg Press, Casco – Office for Art, Design and Theory

Projekt graficzny: Kasia Korczak, Krzysztof Pyda

Współfinansowane przez: ERSTE Stiftung, Bank of Georgia

Cena: 15 EUR (dla zagranicy) / 40 zł (w Polsce)
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.