A A+

Zapisz się do newslettera

Wspieraj Fundację Inna Prestrzeń

Wiosna Ludów

Zadaniem programu było tworzenie przestrzeni dla współpracy działaczy demokratycznych z krajów Północnej Afryki, Bliskiego Wschodu i Polski. Arabska Wiosna to popularne określenie fali prodemokratycznych rewolucji, które rozpoczęły się w krajach arabskich na przełomie 2010 i 2011 roku. Wiosna Ludów to nieformalna przestrzeń dla wymiany idei, informacji i konkretnych narzędzi dla działaczy obywatelskich z Polski i krajów Północnej Afryki i Bliskiego Wschodu.

Strona projektu: http://wiosnaludow.innaprzestrzen.pl/  

Historia inicjatywy


W wrześniu 2011 roku podczas Ogólnopolskiego Forum Inicjatyw Pozarządowych Fundacja Inna Przestrzeń zorganizowała panel o transformacjach ustrojowych w Tunezji, na Kaukazie i w Polsce. Spotkanie promowała głośna grafika Jana Bajtlika "Wiosna Ludów". W listopadzie 2011 roku na zaproszenie polskiego MSZ do Warszawy przyjechało 35 działaczy pozarządowych z Tunezji. Zaproponowali oni Fundacji Inna Przestrzeń współtworzenie Polsko-Tunezyjskiego Forum Pozarządowego. Zespół Innej Przestrzeni na zaproszenie m.in. tunezyjskiej sieci pozarządowej TACID odwiedził Tunezję na przełomie marca i kwietnia 2012 roku. W ramach wizyty zrealizowano 4 warsztaty dla w sumie ponad 80 uczestników.
 
Strona www.wiosnaludow.pl powstała m.in. po to, żeby podzielić się z polskimi organizacjami i osobami zainteresowanymi rezultatami tej wizyty. Na stronie znajdziecie m.in. wywiady z liderami tunezyjskich organizacji, krótki opisy organizacji tunezyjskich (wraz z informacjami dot. potencjalnych pól współpracy z polskimi organizacjami).