A A+

Zapisz się do newslettera

Wspieraj Fundację Inna Prestrzeń

Aktualności

Tibet Today – Tibet Lived, Tibet Imagined

Zapraszamy na seminarium: 13 marca 2013r. (środa) o godzinie 17.30, w sali im. Brudzińskiego w Pałacu Kazimierzowskim na terenie Głównego Kampusu Uniwersytetu Warszawskiego Wydział Orientalistyczny Uniwersytetu Warszawskiego oraz Fundacja Inna Przestrzeń i Instytut Lecha Wałęsy zapraszają na seminarium pt. „Tibet Today – Tibet Lived, Tibet Imagined"-, które odbędzie się 13 marca 2013r. (środa) o godzinie 17.30, w sali im. Brudzińskiego w Pałacu Kazimierzowskim na terenie Głównego Kampusu Uniwersytetu Warszawskiego (ul. Krakowskie Przedmieście 26/28).

Seminarium „Tibet Today – Tibet Lived, Tibet Imagined " jest częścią obchodów 54. rocznicy powstania tybetańskiego, które rozpoczęło się 10 marca 1959r. Jest to trzecie spotkanie z cyklu corocznych seminariów pod wspólnym tytułem „Tibet Today”. W tym roku chcielibyśmy zastanowić się czy wiemy jak naprawdę wygląda współczesny Tybet. Nasi goście będą mówić o tym jak kryzys trwający od ponad 4 lat, który pochłonął 107 osób, pojawił się w regionie Amdo. Wraz z gośćmi chcemy spojrzeć na obecną sytuację w Tybecie z perspektywy historii i tradycji. Łącząc różne perspektywy chcemy pokazać różnicę między wyobrażeniem o Tybecie, a doświadczaniem Tybetu. 
 
W seminarium wezmą udział eksperci zajmujący się problematyką Tybetu: 

dr Daniel Berounský  - kierownik Tybetologii na Uniwersytecie Karola w Pradze, znawca dawnego i współczesnego Tybetu, badacz regionu Amdo. 

dr Thupten Kunga Chashab - wykładowca języka tybetańskiego na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza

dr Agata Bareja-Starzyńska – mongolista i tybetolog, kierownik Zakładu Turkologii i Ludów Azji Środkowej Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Seminarium „Tibie Today – Tibet Lived, Tibet Imagined” jest organizowane w ramach projektu “Solidarni z Tybetem”, prowadzonego przez Instytut Lecha Wałęsy od 2010 roku. W ramach powyższego programu ILW organizuje cykliczne seminaria z udziałem ekspertów reprezentujących grono naukowe, organizacje pozarządowe oraz Tybetański Rząd Emigracyjny. Przy realizacji projektu Instytut stara się współpracować z jak najszerszym gronem organizacji i specjalistów i współdziałać z miedzy narodowymi organizacjami wspierającymi Tybetańczyków w Chińskiej Republice Ludowej i na wychodźtwie.
 
W poprzednich seminariach z cyklu „Tibet Today” mieliśmy zaszczyt gościć takich ekspertów jak: 
Thubten Samdup – przedstawiciel J.Ś. Dalajlamy na Europę Północną, Kraje Bałtyckie i Polskę
Dr Robert Barnett – twórca Modern Tibetan Studies Program na Uniwersytecie Columbia, autor wielu publikacji i książek m. in. “A Poisoned Arrow: The Secret Petition of the 10th Panchen Lama”, “Leaders in Tibet: A Directory”, “Cutting Off the Serpent's Head: Tightening Control in Tibet 1994-1995”.
dr Katia Buffetrille - antropolog i tybetolog, pracownik naukowy École Pratique des Hautes Études w Paryżu. 
Kate Saunders - Dyrektor ds. komunikacji  Międzynarodowej Kampanii na rzecz Tybetu (ICT).