A A+

Zapisz się do newslettera

Wspieraj Fundację Inna Prestrzeń

Aktualności

Dziękujemy za 2013

To był dla nas pracowity rok. Serdecznie Wam dziękujemy za to, że byliście z nami. W 2014 czekają nowe wyzwania - liczymy na Wasz udział w działaniach Innej Przestrzeni.
PRAWA CZŁOWIEKA I MIĘDZYNARODOWA WSPÓŁPRACA OBYWATELSKA


W 2013 w partnerstwie z Solidarnością Polsko-Birmańską rozwinęliśmy działania w Birmie. W maju udało nam się zrealizować warsztaty dla edukatorów w Arakanie oraz szkolenie trenerskie i warsztat dot. edukacji wyborczej dla przedstawicieli 7 mniejszości w stanie Szan. Nasi partnerzy w Arakanie zrealizowali lokalne inicjatywy edukacyjne, a w Szanie wydaliśmy wielojęzyczny podręcznik wyborcy, wykorzystywany przez lokalnych działaczy społecznych. W październiku z udziałem Elżbiety i Zbigniewa Czwartoszów zrealizowaliśmy międzyregionalne Forum na rzecz Edukacji Obywatelskiej "Voice of Social Change" oraz pierwsze warsztaty dot. umiejętności negocjacyjnych dla liderów środowisk Rohindża w Rangunie. Wszystkie te działania nie byłyby możliwe gdyby nie zaangażowanie naszych partnerów w stanie Szan i Arakan oraz niezłomnych koordynatorek: Oli Kłosińskiej i Martyny Gacek.
Strona FB Projektu Birma

W ramach Programu Azjatyckiego FIP przedstawicielka Fundacji Inna Przestrzeń Marysia Strzemieczna przeprowadziła warsztaty dot. analizy lokalnych problemów oraz anatomii konfliktu dla przedstawicieli plemienia Czakma w regionie Arunachal Pradesh w północnowschodnich Indiach.

W ramach Programu Tybetańskiego tworzymy największą w Polsce sieć aktywistów/ek zainteresowanych wspieraniem Tybetu - profil programu na FB zyskał 10 000 fanów. W 2013 roku program skupił się na wsparciu dla powstaniu i rozwoju Stowarzyszenia Students for a Free Tibet Poland (SFT). Aktywnie włączyliśmy się w kampanię zbierania podpisów pod apelem o zdecydowany głos w sprawie Tybetu podczas posiedzenie Rady Praw Człowieka w Genewie - w kampanii wzięło udział ponad milion osób na całym świecie. Wzięliśmy też udział w Europejskim Spotkaniu Organizacji Działających na rzecz Tybetu w Bazylei, organizowanym przez Tibet Network, którego jesteśmy częścią. Kontynuowaliśmy działania na rzecz uwolnienia Tybetańskich Bohaterów - więźniów politycznych, w tym nieprzerwanie od 2008  r. na rzecz wolności Dhondupa Wangczena (twórcy filmu 'Poza strachem' -polska wersja wydana przez Fundację na płycie 'Tybet' w 2009 r.).
 
Razem z Fundacją Klamra byliśmy też obecni na Rondzie (Wolnego) Tybetu w Warszawie organizując warsztaty i wydarzenia w przestrzeni Galerii Tybetańskiej. Fundacja Inna Przestrzeń wraz SFT obecna była także na Szczycie Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla (warsztaty i punkt informacyjny).

W ramach programu Wiosna Ludów wraz z Tunezyjkami: architektem Maroua Chaouechi oraz działaczką obywatelską Aichą Ben Cheikh braliśmy udział w marcowym Forum “Together for a Just Future” w Gdańsku, byliśmy obecni także na Forum Śródziemnomorskim Anny Lindh w Marsylii. Zainspirowaliśmy naszych przyjaciół z organizacji Elite plus z Sousse (Tunezja) do zorganizowania małej akcji solidarności z Tybetańczykami (była to jedna z pierwszych takich akcji w krajach arabskich). Koordynatorem programu Wiosna Ludów został nasz wieloletni współpracownik Lude Reno z Martyniki fr.


MIĘDZYNARODOWE PROJEKTY ARTYSTYCZNE I PUBLIKACJE KSIĄŻKOWE

W 2013 roku do Programu Transkaukazja włączyły się kolejne kraje. Obecnie Transkaukazja obejmuje 8 krajów Unii Eurropejskiej i 4 Partnerstwa Wschodniego. Odbywający się co dwa lata Festiwal Transkaukazja rozpoczął się na początku czerwca koncertem 33A (Gruzja) i Vołosi (Polska) w Londynie - następnie średnio co 10-14 dni odbywały się finały festiwalu w różnych miejscach Europy. Jednym z największych wydarzeń była Transkaukazja w Kijowie (w sumie ponad 2000 osób na koncercie w otwartej, centralnej przestrzeni miasta, wydarzenia interdyscyplinarne itd.), w ramach Transkaukazji w Warszawie zaprezentowane zostały 4 nowe, wspólne projekty muzyków z Kaukazu, Polski i Wielkiej Brytanii (pochodzenia karaibskiego) - Ifi Ude (Polska/Nigeria), Zumbaland (Gruzja), Mamadou Diouf (Polska/Senegal), Chveneburebi (Gruzja), Vołosi (Polska), Warsaw Horns (Polska), 33A (Gruzja), Clive Brown & The Shekinah Singers (Wielka Brytania).

Oprócz tego w Warszawie w ramach depARTments - cyklu sztuk wizualnych Transkaukazji - zrealizowana została wystawa Panslawizmy (kurarotki: Joanna Warsza i Virga Januškevičiūtė, produkcja: Paulina Paga i Anna Bera) z udziałem artystów i ekspertów z Kaukazu, Polski, Litwy i Białorusi oraz międzynarodowego kolektywu Slavs and Tatars (http://panslavism.wordpress.com). Wystawie towarzyszyła konferencja koordynowana przez Janka Sowę oraz program filmowy.

Transkaukazja odbywala się także w Pradze (koncert realizowany we współpracy z Festiwalem United Islands), Wiedniu (z udziałem także polskiego artysty - Krzysztofa Żwirblisa), południowej Saksonii, Sztokholmie (kuratorka: Kaja Pawełek) oraz Nancy we Francji. Odbyło się także dodatkowe (po-festiwalowe) wydarzenie Transkaukazji w grudniu w Kijowie z udziałem Pako Sarra (Senegal/Polska) i Zumbaland (Gruzja).

W 2013 roku rozpoczęliśmy też przygotowania do festiwalu One Caucasus 2014. Wspólnie z zespołem animatorów kultury z Gruzji, Armenii i Azerbejdżanu znaleźliśmy właściwe miejsce dla realizacji przedsięwzięcia - wioskę Sadakhlo na pograniczu gruzińsko-ormiańsko-azerbejdżańskim. W ramach przygotowań do One Caucasus w lipcu w Tbilisi wzięliśmy też udział w partnerskim festiwalu Art Gene - warszawscy artyści Pako Sarr i Ifi Ude podbili serca gruzińskiej publiczności w trakcie wspólnych koncertów z gruzińskimi zespołami: Zumbaland i Chveneburebi.

W 2013 roku po raz pierwszy wprowadziliśmy do księgarń dwie nasze publikacje:
  • Ministry of Highways. A Guide to Performative Architecture of Tbilisi - książka pod redakcją Joanny Warszy - która powstała w wyniku realizacji innego naszego projektu Frozen Moments. Architecture Speaks Back. Projekt odbył się w 2010 roku w budynku byłego Ministerstw Autostrad G.S.S.R. Książka towarzyszyła gruzińskiemu pawilonowi w ramach Biennale Sztuki Współczesnej w Wenecji. Zostala m.in. wyróżniona przez nowojorski portal Designers and Books jako jedna z 10 najważniejszych książek dot. designu na świecie w 2013 roku,
  • Architektura Cienia - książka pod redakcją Aleksandry Wasilkowskiej - wieloaspektowe kompendium poświęcone handlowi ulicznemu, jego architekturze i otoczeniu. Książka została m.in. wyróżniona jako jeden z 15 projektów, które trzeba znać wg Print Control i portalu Culture.pl, a także wyróżniona w konkursie Projektu Roku 2013 Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej.

IMIGRANCI I WIELOKULTUROWOŚĆ


Ośrodek uchodźców czeczeńskich Sintar, które prowadzimy w Warszawie wraz z Instytutem Kultury Narodów Kaukazu - kontynuował swoją stałą działalność kulturalną i edukacyjną. W kwietniu po zamachach bombowych w Bostonie - dzieci Sintaru postanowiły zrealizować akcję solidarności z ofiarami zamachu - akcja stała się głośna w Internecie. W połowie roku Sintar zmienił siedzibę z Kruczkowskiego na lokal przy Marszałkowskiej. Pod koniec roku w Sintarze ponownie wystartowały warsztaty filmowe prowadzone przez Lude’a Reno.

Przez cały rok funkcjonował także nasz pierwszy wielokulturowy program czyli Kontynent Warszawa. Było to możliwe dzięki pracy rzeszy wolontariuszy, felietonistów i redaktorów - w tym przede wszystkim niestrudzonych: Ani Tomaszewskiej i Zuzi Dłużniewskiej. Portal w grudniu obchodził 7 urodziny podczas których oprócz występów przyjaciół portalu i wielu różnorodnych atrakcji, przedłużony został Maraton Pisania Listów Amnesty International.

Mimo braku dofinansowania zespół Kontynentu zorganizował po raz siódmy Warszawskie Wielokulturowe Street Party, które odbyło się jak zwykle w ostatnią niedzielę sierpnia na Krakowskim Przedmieściu. Dzięki zaangażowaniu wielu środowisk - w tym cudzoziemskich kupców, zespołów muzycznych, wielokulturowych szkół tańca, organizacji pozarządowych, a także organizatorów innych festiwali o charakterze międzykulturowym - Street Party od lat jest największym imigranckim świętem nie tylko Warszawy, ale całej Polski.

Drugi rok kontynuowaliśmy także Katalizator Inicjatyw Wielokulturowych (KIWi). Projekt, którego celem jest wieloaspektowe (warsztaty, tutoring, dofinansowanie inicjatyw) wsparcie dla aktywnych imigrantów i osób o wielokulturowym pochodzeniu. Projekt po raz drugi okazał się sukcesem - wspierając kilkukrotnie więcej inicjatyw niż było to z początku planowane - w tym m.in. kontynuacje polskiego KWN-u, Meksykańskie Święto Zmarłych czy też - inspirowany fenomenem najnowszej historii białoruskiej kultury niezależnej - Festiwal Kina Opowiadanego.

W odpowiedzi na brak w Polsce nowoczesnej polityki migracyjnej, szczególnie na poziomie lokalnym - wspólnie z partnerami z Krakowa (Stowarzyszenie Interkulturalni PL) oraz z Lublina (Stowarzyszenie Homo Faber) - rozpoczęliśmy półtoraroczny program poświęcony Lokalnym Politykom Migracyjnym. W ramach programu byliśmy (z międzymiastowym i międzysektorowym zespołem) w Wiedniu poznając austriackie doświadczenie w lokalnej integracji imigrantów. 25-27 października odbyło się pierwsze Międzysektorowe Forum ds. Lokalnych Polityk Migracyjnych, w którym wzięło udział ponad 70 ekspertów z całej Polski.

Rok 2013 był też pomyślnym rokiem dla idei Centrum Wielokulturowego w Warszawie. Wspólnie z Centrum Komunikacji Społecznej i Dzielnicą Praga Północ wytypowaliśmy lokal pod pierwszą przestrzeń Centrum. Przyszła przestrzeń Centrum (parter i pierwsze piętro, bezpośrednio przy Pl. Hallera - w sumie niespełna 600 m2) daje niezwykłe możliwości nie tylko wypełniania różnorodnych funkcji Centrum, ale także współpracy na rzecz animacji społeczno-kulturowej tej części Pragi.

Otwarcie Centrum planowane jest na 2014 roku - dlatego też już we wrześniu poprowadziliśmy warsztaty dla 19 organizacji pozarządowych i 5 struktur Urzędu m. st. Warszawy, w ramach których planowaliśmy przestrzeń lokalu (jeszcze przed jego remontem). Pod koniec roku przeprowadzony zostal konkurs na koncepcję architektoniczną przestrzeni Centrum, który uwzględnił wyniki prowadzonych warsztatów. 20 grudnia wraz z Fundacją Afryka Inaczej, Fundacją na rzecz Różnorodności Społecznej, Fundacją Rozwoju "Oprócz Granic", Fundacją „Nasz Wybór" praz Fundacją na rzecz zbliżania kultur „Open Art” zarejestrowaliśmy Fundację na rzecz Centrum Wielokulturowego w Warszawie. W Radzie Fundacji przestrawiciele 10 organizacji pozarządowych - a to dopiero początek..


ROK 2014
..to rok wielkich wyzwań dla nas:
  • Chcemy z Wami zmieniać politykę migracyjną Polski - tak aby imigranci mogli skuteczniej niż dotychczas brać udział w społeczno-politycznym życiu naszego kraju. W 2014-tym planujemy dwa kolejne robocze Fora ds. Lokalnych Polityk Migracyjnych. Pierwsze odbędzie się w Lublinie 20-22 marca.
  • Chcemy z Wami otworzyć Centrum Wielokulturowe w Warszawie i brać udział w projektach i wydarzeniach realizowanych w pierwszej przestrzeni Centrum,
  • Chcemy z Wami być w sierpniu w sercu Kaukazu - obok zamieszkałej przez azerbejdżańską mniejszość miejscowości Sadakhlo na pograniczu gruzińsko-ormiańskim - w czasie pierwszego Festiwalu One Caucasus.

.. i to tylko część działań, które mamy nadzieję z Wami zrobić w tym roku :).


P.S. Dziękujemy wszystkim współpracownikom, wolontariuszom oraz sponsorom i partnerom naszych działań - bez Was nie zrobilibyśmy tego wszystkiego!