A A+

Zapisz się do newslettera

Wspieraj Fundację Inna Prestrzeń

Aktualności

Koncert na rzecz Tybetu

1 lutego w podpoznańskiej wsi Gułtowy, w kościele pod wezwaniem św. Kazimierza odbył się koncert pastorałek wspierający działania Fundacji Inna Przestrzeń na rzecz Tybetu. 1 lutego w podpoznańskiej wsi Gułtowy, w kościele pod wezwaniem św. Kazimierza odbył się koncert pastorałek wspierający działania Fundacji Inna Przestrzeń na rzecz Tybetu.

Koncert zorganizował Ksiądz Eda Jaworski, znany z wcześniejszych działań podejmowanych na rzecz praw człowieka i Tybetu. O kościele w Gułtowych zrobiło się głośno, gdy po dramatycznych wydarzeniach w Tybecie ksiądz Eda udekorował flagą tybetańską tradycyjny Grób Pański, w marcu zorganizował dzień modlitw za wiernych na wschodzie, podczas której modlono się m.in. za Dalajlamę. O księdzu Edzie zrobiło się znów głośno, kiedy ogłosił protest przeciwko łamaniu praw człowieka w czasie Olimpiady i w Tybecie – w czasie Igrzysk w Pekinie spędził dwa tygodnie w kościele poszcząc i modląc się za prawa człowieka i Tybet.

Osiemnastowieczny, drewniany kościół w Gułtowych zachwyca nie tylko pięknem z zewnątrz i barokowymi polichromiami. Przy samym wejściu do świątyni, poza flagami Tybetu, można dojrzeć ducha niezwykłej otwartości opiekuna parafii – na ścianach wiszą wykonane przez młodzież plakaty poświęcone innym religiom i tradycjom, żydowskim cmentarzom, zborom zielonoświątkowym. Ksiądz Eda działa w bractwie motocyklowym, wspólnie z którym zorganizował rajd z flagą Tybetu i Gruzji w Poznaniu, walczy z rasizmem i otwiera kościół na innych.

Podczas koncertu wystąpili Schola Cantorum Gultowiensis pod batutą Karoliny Piotrowskiej-Sobczak, Zespół Muzyki Dawnej Liquescentes oraz Tomasz Raczkiewicz –kontratenor z Teatru Narodowego w Poznaniu.

Patronat nad tym wyjątkowym koncertem objął Arcybiskup Gądecki, metropolita poznański, korzystając z zaproszenia pojechaliśmy do Gułtow wraz z przedstawicielami Społeczności Tybetańskiej w Polsce – dr Thuptenem Kungą i Kalsangiem Tseringiem, którzy opowiedzieli o sytuacji Tybetańczyków i podziękowali za wsparcie Tybetu.

W czasie Koncertu zorganizowano zbiórkę na rzecz działań Programu Tybetańskiego Fundacji Inna Przestrzeń – zebrane środki (945,30 PLN) zostaną przeznaczone na organizację obchodów 50. rocznicy Tybetańskiego Powstania Narodowego – 10 marca.

Fundacja Inna Przestrzeń dziękuje księdzu Edzie Jaworskiemu, wszystkim wykonawcom i uczestnikom koncertu oraz osobom, które pomagały w jego organizacji.

Więcej informacji na temat kościoła w Gułtowych:
http://info.wiara.pl/index.php?grupa=4&art=1204864067
http://tygodnik.onet.pl/30,0,13481,glupi_woczach_swiata,artykul.html