A A+

Zapisz się do newslettera

Wspieraj Fundację Inna Prestrzeń

Aktualności

Solidarni z Iranem

W piątek 19 czerwca o godz. 19.00 pod Ambasadą Iranu w Warszawie (ul. Królowej Aldony 22) zbiorą się osoby solidaryzujące się z protestującymi w Iranie. Podobne demonstracje odbywają się w wielu miejscacg na świecie.
W piątek 19 czerwca o godz. 19.00 pod Ambasadą Iranu w Warszawie (ul. Królowej Aldony 22) zbiorą się osoby solidaryzujące się z protestującymi w Iranie. Podobne demonstracje odbywają się w wielu miejscacg na świecie. Po raz pierwszy od islamskiej rewolucji w 1979 r. setki tysięcy Irańczyków wyszło na ulice w obronie swoich praw. Demonstracje spotkały się z brutalną odpowiedzią sił bezpieczeństwa.

Kiedy w sobotę ogłoszono korzystne dla urzędującego prezydenta Mahmuda Ahmadineżada wyniki wyborów, zwolennicy Mir Hosseina Mousawiego oskarżyli władze o fałszerstwa i rozpoczęli demonstracje. Nie wiemy czy wybory zostały sfałszowane, lecz władze zabroniły opozycji protestować, a nielegalne demonstracje były brutalnie tłumione. We wtorek kontrolowane przez władze radio przyznało, że dzień wcześniej w protestach zginęło 7 osób. Pojawiają się liczne doniesienia o pobiciach i aresztowaniach zwolenników opozycji.

Ponadto, wszystkim dziennikarzom zagranicznym, którzy jeszcze w poniedziałek relacjonowali przebieg demonstracji, zakazano swobodnego poruszania się po Teheranie. W celu utrudnienia organizacji protestów władze co pewien czas wyłączają sieć telefonii komórkowej. Pojawiają się problemy z funkcjonowaniem internetu, a niektóre strony są cenzurowane.

Wychodząc z założenia, że pokojowe protesty nie mogą być dławione siłą żądamy, by irańskie władze:
• powstrzymały się od użycia siły wobec pokojowych demonstracji;
• uwolniły z aresztów i więzień osoby zatrzymane wyłącznie ze względu na ich poglądy lub udział w demonstracjach;
• umożliwiły irańskim i międzynarodowym mediom relacjonowanie wydarzeń;
• w bezstronny sposób zweryfikowały doniesienia o fałszerstwach wyborczych.

Petycje z tymi postulatami będzie można podpisać w czasie demonstracji. Następnie wyślemy ją do irańskiego Ministra Spraw Wewnętrznych, Zwierzchnika Sądownictwa oraz Przywódcy Republiki Islamskiej Ajatollaha Sajeda Ali Chamenei .

Kolorem protestów w Iranie jest zielony. Dlatego w geście solidarności przypniemy do ubrań zielone wstążki.

Protest organizuje nieformalna grupa Solidarni z Iranem we współpracy z Fundacją Inna Przestrzeń.