A A+

Zapisz się do newslettera

Wspieraj Fundację Inna Prestrzeń

Aktualności

Stanowisko w sprawie sytuacji w Libii

Wobec dziejącego się na naszych oczach światowego dramatu – mając się za cząstkę polskiego społeczeństwa obywatelskiego i oddani wartościom zawartym w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka – deklarujemy solidarność z mieszkańcami Libii stającymi twarzą w twarz ze śmiertelnym niebezpieczeństwem, w obronie ludzkiej godności i w sprzeciwie wobec tyranii. Niemal na naszych oczach, na obrzeżach Unii Europejskiej deklarującej przestrzeganie najwyższych standardów ochrony praw człowieka, rozgrywa się kolejny dramat dotykający setek tysięcy – jeśli nie milionów – istnień ludzkich. Następuje powtórka z tragicznych wydarzeń (Tiananmen, Srebrenica, Rwanda i Burundi, Południowy Sudan), jakie tak niedawno budziły grozę na całym świecie obnażając równocześnie bezsilność wobec nich wspólnoty międzynarodowej. Dyktator i despota, pułk. Kadafi, strzela na oślep i zapowiada, że w obronie swojej władzy strzelać będzie bez pardonu „do ostatniego mężczyzny, ostatniej kobiety, do ostatniej kuli”. Navy Pillay, Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka, komunikuje, iż wydarzenia w Libii noszą wszelkie znamiona zbrodni przeciwko ludzkości. Trwa exodus uciekinierów „z piekła”, gdzie masakra może mieć miejsce w każdym miejscu i w każdym czasie: analitycy przewidują, że objąć może od 300 000 do ponad miliona mieszkańców Libii.
Rada Bezpieczeństwa obradująca na specjalnej sesji poświęconej sytuacji w Libii nie podjęła żadnych oczekiwanych kroków prowadzących do położenia kresu agresji, bądź przyjścia z pomocą jej ofiarom. Upłyną kolejne dni przed zapowiedzianym spotkaniem ministrów spraw wewnętrznych UE, które dotyczyć ma wyjścia naprzeciw fali uchodźców – obniżenia barykad, wznoszonych wbrew humanitarnym deklaracjom i inspirowanemu przez demokratyczne, europejskie państwa prawa międzynarodowemu prawu stanowiącemu o ochronie uchodźców.
Wobec dziejącego się na naszych oczach światowego dramatu – mając się za cząstkę polskiego społeczeństwa obywatelskiego i oddani wartościom zawartym w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka – deklarujemy solidarność z mieszkańcami Libii stającymi twarzą w twarz ze śmiertelnym niebezpieczeństwem, w obronie ludzkiej godności i w sprzeciwie wobec tyranii.
Równocześnie domagamy się od posłów na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej i od Rządu RP, aby w stosownych procedurach parlamentarnych i w działaniach na forach międzynarodowych, dali z siebie wszystko na rzecz powstrzymania w Libii aktów domniemanego ludobójstwa oraz na rzecz zapewnienia najwyższych standardów ochrony wobec fali uchodźców.
Fundacja Inna Przestrzeń