A A+

Zapisz się do newslettera

Wspieraj Fundację Inna Prestrzeń

Aktualności

Żydowski Obwód Autonomiczny w Rosji. Historia i współczesność

Już w środę, w warszawskim klubie Powiększenie, zapraszamy na drugie spotkanie z cyklu "Rosja: 10 rys na matrioszce". Temat: historia i współczesność Żydowskiego Obwodu Automicznego na dalekim wschodzie Rosji. Miejsce: Klub Powiększenie, ul.Nowy Świat 27 (sala na dole) w Warszawie
Czas: środa 16 marca o 18.00
Spotkanie: Żydowski Obwód Autonomiczny w Rosji. Historia i współczesność


Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że położony na Dalekim Wschodzie Rosji, oficjalnie proklamowany w 1934, Żydowski Obwód Autonomiczny był pierwszą na świecie zrealizowaną próbą utworzenia jednostki terytorialnej przeznaczonej dla ludności żydowskiej. Dlaczego spośród wielu rozważanych wariantów władze ZSRR zdecydowały się na wybór oddalonego o 8 tysięcy kilometrów od Moskwy terytorium i rozpoczęły wielką akcję propagandową na rzecz żydowskiego osadnictwa?

Żydowski Obwód Autonomiczny istnieje do dziś i jest to jedyny obwód autonomiczny w ramach Federacji Rosyjskiej. Przez niektórych uważany za karykaturę państwa żydowskiego -„stalinowski Syjon”, dla wielu pierwszych osadników wiązał się z nadzieją na powstanie świeckiej socjalistycznej ojczyzny żydowskiej. Czy była to jedynie mrzonka?

Na te i inne pytania odpowie etnolożka, która od kilku lat prowadzi badania terenowe w Birobidżanie: AGATA MAKSIMOWSKA

Po spotkaniu zapraszamy na projekcję filmu: Stalin’s forgotten Zion (reż. Rob Hof, 2004)

Miejsce: Klub Powiększenie, ul.Nowy Świat 27 (sala na dole)
Czas: środa 16 marca o 18.00

WSTĘP WOLNY