A A+

Zapisz się do newslettera

Wspieraj Fundację Inna Prestrzeń

Aktualności

161 tysięcy - gratulujemy!

Gratulujemy Amnesty International ponad 161000 listów napisanych w ramach Maratonu Pisania Listów w Polsce. 10 lat minęło od pierwszego maratonu, oddolnej akcji Amnesty International, która najpierw objęła Polskę, a potem cały świat. Co roku setki tysięcy listów ratują konkretnych ludzi - ofiar brutalnego łamania praw człowieka.

W tym roku w Polsce po raz kolejny pobito rekord liczby listów. W trakcie gdy w Polsce i wielu miejscach świata rozpoczynał się maraton, w Moskwie po raz pierwszy od wielu lat w prodemokratycznym proteście wzięło udział wiele tysięcy osób.

Przy okazji maratonu pisania listów warto przypomnieć jedną z najważniejszych praktycznych lekcji polskiego patriotyzmu ostatnich 50 lat.

Dokładnie 28 lat temu: 11 grudnia 1983 roku osadzony w więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie Adam Michnik napisał list, który stał się inspiracją dla więźniów sumienia w całej Polsce. Była to odpowiedź na ofertę generała Kiszczaka, w której proponował on Michnikowi bilet w jedną stronę na Lazurowe Wybrzeże i uniknięcie procesu w Polsce.

List ten nie tylko pokazuje jak bardzo ważne są działania Amnesty International, ale też przywraca proporcje w popularnej w ostatnich dniach dyskusji o patriotyzmie i suwerenności: