A A+
Wspieraj Fundację Inna Prestrzeń

Aktualności

Apel do Prezydenta w sprawie praw człowieka w ChRL

Fundacja Inna Przestrzeń, Instytut Lecha Wałęsy i Amnesty International wystosowały apel do Prezydenta RP o poruszenie kwestii praw człowieka podczas spotkań z chińskim premierem.
Warszawa, 24 kwietnia 2012 r.
 
Szanowny Panie Prezydencie!
 
W związku z zbliżającą się wizytą w Polsce Premiera Chińskiej Republiki Ludowej Pana Wen Jiabao, zwracamy się z uprzejmą prośbą o poruszenie kwestii łamania praw człowieka, w tym w szczególności uwolnienia następujących więźniów sumienia i działaczy praw człowieka:
 
- Liu Xiaobo, laureat Pokojowej Nagrody Nobla, sygnatariusz ‘Karty 08’, aresztowany 8 grudnia 2008 r., oskarżony o „podżeganie do obalenia władzy państwowej” i skazany na jedenaście lat więzienia za pokojowe korzystanie z prawa do wolności słowa,
 
- Gendun Czoekji Nima, uznany przez Dalajlamę XI Panczenlama, uprowadzony wraz z rodziną w 1995 r. w wieku sześciu lat, uznany za najmłodszego więźnia politycznego, od tego czasu pomimo międzynarodowych apeli brak wiarygodnych informacji na temat jego stanu zdrowia i miejsca pobytu – wizyta premiera Wen Jiabao wypada w dzień 23 urodzin Panczenlamy,
 
- Ni Yulan wybitna chińska prawniczka skazana na dwa lata i osiem miesięcy więzienia za prowadzone przez nią działania przeciwko eksmisji oraz innych naruszeń praw mieszkaniowych w Chinach.
Ich los stanowi jedynie przykład skali represji: prześladowań religijnych Tybetańczyków, chińskich intelektualistów i obrońców praw człowieka. 
 
Chcielibyśmy także zwrócić Pana uwagę na tragiczną serię 35 samospaleń, które od marca 2011 roku mają miejsce w Tybecie. Mamy nadzieję że reprezentowany przez Wen Jiabao Rząd ChRL odniesie się tak szybko jak to możliwe do zasadniczej ich przyczyny. 
 
Prosimy aby wezwał Pan Wen Jiabao do przeprowadzenia wszechstronnego przeglądu sytuacji praw człowieka na Wyżynie Tybetańskiej oraz zakończenia prawnych i policyjnych restrykcji łamiących prawa człowieka w tym regionie.
 
Mając na uwadze Pana wizytę w ChRL w grudniu 2011 r. i nawiązanie strategicznych relacji między naszymi krajami, wierzymy, że umożliwi to w większym stopniu podjąć konkretne działania na rzecz pomocy ofiarom łamania fundamentalnych i powszechnych praw człowieka.
 
W imieniu: Fundacji Instytut Lecha Wałęsy, Fundacji Inna Przestrzeń oraz Amnesty International Polska
 
Draginja Nadażdin
Dyrektorka Amnesty International Polska