A A+

Zapisz się do newslettera

Wspieraj Fundację Inna Prestrzeń

Aktualności

Społeczności migranckie w metropolii warszawskiej

Serdecznie zapraszamy seminarium z okazji 20-lecia Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego, Fundację reprezentować będzie Zuzanna Dłużniewska. Serdecznie zapraszamy na piąte z cyklu seminariów z okazji 20-lecia Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego pt. "Społeczności migranckie w metropolii warszawskiej", które odbędzie się 18 listopada 2013 r. o godz. 15.00 w Sali Balowej Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich, Krakowskie Przedmieście 32.
 
Migranci stali się nieodłącznym elementem wielu europejskich metropolii zaznaczając swą obecność w różnych wymiarach przestrzeni miejskiej. W krajach o dłuższych niż Polska doświadczeniach migracyjnych obecności migrantów towarzyszy zwykle zjawisko tworzenia się grup migranckich skupiających się w wybranych rejonach miasta. Etniczna koncentracja często pociąga za sobą segregację przestrzenną i jej negatywne skutki. Grupy migranckie stanowią jednak także istotne zaplecze ekonomiczne i społeczne dla nowoprzybyłych migrantów redukując negatywne skutki migracji w wymiarze jednostkowym.
 
Dyskusja na temat sposobów funkcjonowania migrantów w przestrzeni miejskiej Warszawy toczy się w specyficznym, aczkolwiek ważnym kontekście: w Polsce jako nowym kraju imigracyjnym obserwujemy nowatorskie i elastyczne formy mobilności przekładające się na sposób funkcjonowania migrantów w Warszawie i jej okolicach w wymiarze przestrzennym, ekonomicznym i społecznym. Warto zatem zadać następujące pytania. Czy imigranci w metropolii warszawskiej tworzą społeczności? Czy są one wieloetniczne czy monoetniczne? Wokół jakich sfer życia toczy się życie społeczne migrantów: pracy, nauki, rodziny, społeczności lokalnej, wydarzeń kulturalnych czy praktyk religijnych? Jak widzą te procesy gospodarze miasta czy województwa? Z jakimi inicjatywami wychodzą w stronę imigrantów? A jakie inicjatywy proponują społeczności migranckie?
 
Na te i zapewne wiele innych pytań będą starali się odpowiedzieć zaproszeni do udziału w dyskusji przedstawiciele ośrodków badawczych, samorządu terytorialnego oraz organizacji społecznych: dr Aneta Piekut (OBM UW, University of Sheffield), Anna Piłat (ISP), Sabina Toruńczyk-Ruiz (OBM UW), Izabela Szewczyk (Mazowiecki Urząd Wojewódzki), Karolina Malczyk-Rokicińska (Urząd m.st. Warszawy), Zuzanna Dłużniewska (Fundacja Inna Przestrzeń). Panel poprowadzi dr Agata Górny (OBM UW). Liczymy na obecność i aktywny udział w dyskusji innych badaczy migracji, przedstawicieli organizacji migranckich oraz tych działających na rzecz migrantów. Istotą seminarium jest ustanowienie dialogu pomiędzy naukowcami i praktykami zajmującymi się integracją migrantów w społeczeństwie polskim i przestrzeni aglomeracji warszawskiej.
 
Liczymy na Państwa obecność! 
 
Zgłoszenia udziału w seminarium prosimy wysyłać do dnia 17 listopada na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.