A A+

Zapisz się do newslettera

Wspieraj Fundację Inna Prestrzeń

Aktualności

Demokracja i rozwój: Syria i Tybet

W ramach konferencji ‘Democracy & Development’ współorganizowaliśmy panel dotyczący wpływu braku poszanowania praw człowieka na kwestie rozwoju.
30 listopada w Warszawie w ramach konferencji Grupy Zagranica oraz Arab NGO Network for Development współorganizowaliśmy z Instytutem Lecha Wałęsy panel zatytułowany "Lack of democracy and human rights. Consequences for development". Naszymi gośćmi byli Lenur Kerymow z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Mustafa Haid, działacz praw człowieka z Syrii oraz Ugyan Choedup, tybetański stypendysta w Instytucie Nauk Politycznych UW.
Lenur Kerymow przedstawił relacje pomiędzy przestrzeganiem praw człowieka oraz zasad demokracji a rozwojem, głównie na przykładach państw byłego Związku Radzieckiego.

Mustafa Haid przedstawił ostatnie wydarzenia w Syrii w kontekście danych instytucji i organizacji międzynarodowych wskazujących na zbrodnie przeciwko ludzkości popełniane przez reżim prezydenta Bushara al-Assada, oraz na podwójne standardy stosowane przez Unię Europejską i niektóre państwa członkowskie jak np. Włochy dostarczające władzom narzędzi do cenzurowania Internetu.

Ugyan Choedup przedstawił historię naruszeń praw człowieka w Tybecie od rozpoczęcia chińskiej okupacji, w tym ostatnie przypadki samopodpaleń Tybetańczyków będące wynikiem represji władz wobec swobód religijnych. Przedstawił działania chińskiego na arenie międzynarodowej jako naruszające suwerenność państw (m.in. kwestia nie wydania wizy Dalajlamie przez RPA po zaproszeniu duchowego przywódcy na urodziny abpa Desmonda Tutu), a także wymuszające stosowanie podwójnych standardów przy wykorzystaniu siły ekonomicznej. Mustafa Haid przypomniał, że w momencie gdy Rada Bezpieczeństwa ONZ odrzuciła przy wsparciu Chin wniosek o podjęcie działań w Syrii, pojawiły się transparenty z hasłami „Wolność dla Tybetu”.
Dziękujemy Monice Kuśmierczyk z Grupy Zagranica za pomoc w przygotowaniu oraz Bartoszowi Kozakiewiczowi z Instytutu Lecha Wałęsy za poprowadzenie panelu. Konferencja odbyła się w ramach Programu Prezydencjalnego Grupy Zagranica „Demokracja i Rozwój”.