A A+
Wspieraj Fundację Inna Prestrzeń

Aktualności

Powitajmy Wen Jiabao w Warszawie!

“Powitanie” chińskiego premiera - demonstracje na rzecz praw człowieka w Tybecie i uwolnienia Panczenlamy odbędą się w środę, 25 kwietnia o godz. 14.30 pod Kancelarią Premiera RP.  25 kwietnia br. oficjalną wizytę w Polsce złoży Wen Jiabao, Premier Chińskiej Republiki Ludowej. Podczas wizyty w Warszawie spotka się m.in. z Premierem, Prezydentem, Marszałkami Sejmu i Senatu. Tybetańczycy i działacze na rzecz praw człowieka w Tybecie planują “powitanie” chińskiego przywódcy aby przypomnieć o łamaniu praw człowieka w Tybecie, uprowadzeniu Panczenlamy oraz serii samospaleń Tybetańczyków.
 
“Powitanie” chińskiego premiera - demonstracje na rzecz praw człowieka w Tybecie i uwolnienia Panczenlamy odbędą się w środę, 25 kwietnia o godz. 14.30 pod Kancelarią Premiera RP w Al. Ujazdowskich oraz 26 kwietnia o godz. 11.00 na Placu Zamkowym w Warszawie.
 
Wizyta chińskiego premiera rozpocznie się w symboliczny dzień dla Tybetańczyków– rocznicę urodzin XI Panczenlamy, Gendhuna Czokji Nimy, który został porwany w 1995 roku, w wieku 6 lat i 17 rok z rzędu pozostaje odcięty od świata przez chińskie władze.
 
Wizyta Premiera ChRL odbywa się także w momencie, kiedy w Tybecie dochodzi do najdrastyczniejszych w formie wystąpień przeciwko chińskiej okupacji. Od 2009 roku we wschodnim Tybecie podpaliło się w proteście 35 Tybetańczyków, głównie młodych mnichów i mniszek. Co najmniej 25 z nich zginęło. Poświęcając swoje życie wznosili okrzyki na rzecz wolności Tybetu i powrotu Dalajlamy do ojczyzny. 
 
Przez wiele lat Panczenlama uznawany był za ‘najmłodszego więźnia politycznego na świecie’. Jako inkarnacja poprzedniego Panczenlamy, powinien zajmować drugie po Dalajlamie miejsce w tybetańskiej hierarchii buddyjskiej i odpowiadać za proces wyboru kolejnego Dalajlamy. Obecnie w Tybecie zakazane jest posiadanie jego zdjęcia.
 
Sprawa ‘zaginionego’ Panczenlamy była wielokrotnie podnoszona na forach międzynarodowych, przez najważniejsze organizacje praw człowieka, rządy i parlamenty. W 2001 r. zdjęcie chłopca zostało obiecane członkom delegacji Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu RP podczas wizyty w Lhasie, w 2007 r. w kwestii zdjęcia Panczenlamy interweniowali członkowie Parlamentarnego Zespołu na rzecz Tybetu. Jednak wszystkie międzynarodowe apele o przekazanie wiarygodnych dowodów na stan zdrowia, miejsce i dostęp do Gendhuna Czokji Nimy niezależnych obserwatorów pozostają bez odpowiedzi ze strony chińskich władz. 
 
W związku z planowaną wizytą zwróciliśmy się do polskich parlamentarzystów o ponowne podjęcie kwestii Panczenlamy w trakcie wizyty Premiera ChRL w Polsce.
 
Więcej informacji o Wen Jiabao: http://chinese-leaders.org/wen-jiabao/
Więcej informacji o Panczenlamie: http://www.freepanchenlama.org/