A A+

Zapisz się do newslettera

Wspieraj Fundację Inna Prestrzeń

Aktualności

Ponad 50 samopodpaleń w okupowanym Tybecie

Wspólnie z międzynarodowym ruchem na rzecz Tybetu potępiamy chińską przemoc, wojskowe rządy nad Tybetańczykami, ich ziemią i kulturą. Polityka ta doprowadziła do kryzysu w Tybecie.
Warszawa, 27 sierpnia 2012
 
RUCH NA RZECZ TYBETU POTĘPIA CHIŃSKĄ POLITYKĘ NA TERENACH TYBETAŃSKICH
 
50 oraz 51 przypadek samopodpalenia w Tybecie wydarzył się 27 sierpnia w Ngaba, w tybetańskim regionie Amdo (prowincja Syczuan). 18-letni mnich z Klasztoru Kirti Lobsang Kelsang oraz 17-letni były mnich o imieniu Damczoe podpalili się niedaleko klasztory, według doniesień obaj zginęli. 
 
Wspólnie z międzynarodowym ruchem na rzecz Tybetu potępiamy chińską przemoc, wojskowe rządy nad Tybetańczykami, ich ziemią i kulturą. Polityka ta doprowadziła do kryzysu w Tybecie, którego efektem są kolejne samospalenia. Apelujemy do rządów na świecie, w tym rządu RP do podjęcia wspólnych, skoordynowanych starań na rzecz zmiany polityki Pekinu wobec Tybetu.
 
W najbliższą niedzielę, 2 września o godz. 19.00 przy Rondzie Tybetu w Warszawie, podczas otwarcia Galerii Tybetańskiej upamiętnimy ofiary prześladowań w Tybecie. Więcej na temat wydarzenia na stronie www.ratujTybet.org oraz www.facebook.com/events/461136123920429/
 
Pierwsze znane samospalenie w Tybecie miało miejsce w lutym 2009 r. Protesty mnicha klasztoru Kirti o imieniu Tapey, został powtórzony dwa lata później w marcu 2011. Kolejne takie wydarzenie w sierpniu 2011 r. wskazywało, że nie były to odosobnione przypadki, ale bezprecedensowa fala protestów przeciwko chińskim rządom – podpalający się Tybetańczycy wzywają do wolności i powrotu Dalajlamy do ojczyzny. W ciągu ostatnich 12 miesięcy doszło do 48 samopodpaleń, co najmniej 7 z nich w ciągu ostatniego miesiąca. 42 protestujących zmarło.
 
Fali samopodpaleń w sierpniu 2012 r. towarzyszyły masowe protest. 13 sierpnia wielu Tybetańczyków zostało brutalnie pobitych, jedna osoba prawdopodobnie śmiertelnie, w wyniku rozruchów, do jakich doszło do samo podpalenia się dwóch Tybetańczyków. 14 sierpnia masowa demonstracja odbyła się w Rebkong. Setki Tybetańczyków zebrały się przed posterunkiem policji protestując przeciwko brutalnemu pobiciu czterech Tybetańczyków przez pijanych policjantów.
 
Fundacja Inna Przestrzeń wspólnie z International Tibet Network, międzynarodową koalicją ponad 185 organizacji na całym świecie, wzywa rządy do podjęcia działań na rzecz Tybetu podczas sierpniowych obrad Rady Praw Człowieka oraz Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Wzywamy do publicznych i widocznych międzynarodowych działań na rzecz rozwiązania kryzysu w Tybecie. Oczekujemy od Ministra Spraw Zagranicznych RP Radosława Sikorskiego o podjęcie zdecydowanych działań podczas zbliżającej się wizyty w Pekinie.
 
Lista potwierdzonych przypadków samospaleń w Tybecie znajduje się na stronie: