A A+

Zapisz się do newslettera

Wspieraj Fundację Inna Prestrzeń

Aktualności

Zaprotestuj przeciw żenadzie

W poniedziałek, 5 listopada o 18:00 będziemy z Tobą pod Salą Kongresową w Warszawie w proteście przeciw propagandowemu przedstawieniu „Magiczny Tybet” ambasady ChRL w Polsce. „Chiński Tydzień Kultury Tybetańskiej”* w Polsce – nie wierzysz? Przekonaj się sam! Wspólnie z Tybetańczykami mieszkającymi w Polsce wygwiżdżmy chińską propagandę, jaką funduje chiński rząd w Warszawie.

5 listopada chińskie władze organizują propagandowe przedstawienie zatytułowane „Magiczny Tybet” w Sali Kongresowej Pałacu Kultury. Społeczność Tybetańska i Program Tybetański Fundacji Inna Przestrzeń zachęca do udziału w demonstracji „Tragiczny Tybet”, przeciwko przekłamywaniu dramatycznej rzeczywistości. Tylko w ciągu ostatniego tygodnia w Tybecie podpaliło się siedem osób, od 2009 roku 62 osoby.

BĄDŹ Z NAMI: PONIEDZIAŁEK GODZ. 18.00 POD SALĄ KONGRESOWĄ PKiN. PRZYNIEŚ GWIZDEK!


„Chiński rząd próbuje zwodzić opinię publiczną w Polsce, aby ukryć fatalne rządy oraz trwające represje w Tybecie, przywożąc dziesiątki tybetańskich artystów. Jestem przekonany, że ci artyści przyjeżdżają tutaj nie z własnej woli, ale na rozkaz władzy, która chce prezentować kulturę tybetańską w Polsce. Powinniśmy sprawdzić, czy show będzie prawdziwie tybetański. Jest mi przykro, że polska organizacja pozarządowa "Dom Polski" współpracuje z komunistycznym chińskim rządem i wspiera chińską propagandę.” – powiedział dr Thupten Kunga Chashab, tybetolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

„W momencie, gdy Tybetańczycy podpalają się w proteście przeciwko prześladowaniom, chiński rząd stara się wcisną opinii publicznej cukierkową wizję rajskiego Tybetu” – mówi Piotr Cykowski, koordynator Programu Tybetańskiego.

"Dosłownie w ostatnim momencie, tuż przed mającym się rozpocząć Chińskim Tygodniem Kultury Tybetańskiej dowiadujemy się o tym wydarzeniu. Władze ChRL najwyraźniej przywiązują ogromną wagę do przekonania opinii publicznej w Polsce, że Tybetańczycy w ChRL spędzają czas na rozwijaniu swoich talentów artystycznych, które zaprezentują w Polsce, gdy tymczasem media przekazują niemalże każdego tygodnia informacje o tragicznych samospaleniach Tybetańczyków protestujących przeciwko władzy chińskiej w ich kraju." - skomentowała wydarzenie dr Agata Bareja Starzyńska, tybetolog z Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego

Po demonstracji zapraszamy wszystkich na pokaz filmu i herbatę w ramach cyklu spotkań z Tybetem w Południku Zero (Wilcza 25), start godz. 20.00, w odpowiedzi na chińską propagandę zaprezentujemy dokument o tybetańskim powstaniu 2008 roku.

Strona protestu na FB
.


---
* Biuro Prasowe Rady Państwowej ChRL, Rząd Ludowy Tybetańskiego Regionu Autonomicznego ChRL, Ambasada ChRL w RP, Stowarzyszenie Obywatelskie "Dom Polski" organizują „Chiński Tydzień Kultury Tybetańskiej” w Warszawie, którego otwarcie odbędzie się w 5 listopada spektaklem muzyczno-tanecznym „Magiczny Tybet”, imprezie towarzyszyć będzie wystawa zdjęć i tanek zatytułowana „Śnieżne krajobrazy”. W Sali Kongresowej Pałacu wystąpi 70 osobowy Zespól Pieśni i Tańca Tybetu. Zostanie przedstawiona unikatowa prezentacja artystyczna oraz wystawa obrazująca scenerię i życie społeczne Tybetu. Na uroczystość otwarcia Tygodnia przyjeżdżają do Polski: Duotuo - Wice Przewodniczący Rządu Ludowego Tybetańskiego Regionu Autonomicznego (wice gubernator regionu) oraz Cui Yuying Wiceminister Biura Prasowego Rady Państwowej ChRL.