A A+

Zapisz się do newslettera

Wspieraj Fundację Inna Prestrzeń

Aktualności

Międzynarodowy Dzień Solidarności z Tybetem

10 grudnia, godz. 18.00 Plac Zamkowy w Warszawie - dołącz do demonstracji solidarności z Tybetem organizowanej przez Tybetańczyków mieszkających w Polsce. 95 SAMOSPALENIE W TYBECIE. W MIĘDZYNARODOWYM DNIU PRAW CZŁOWIEKA PROTESTY W OBRONIE PRAW TYBETAŃCZYKÓW NA CAŁYM ŚWIECIE. ORGANIZACJE PRAW CZŁOWIEKA DOMAGAJĄ SIĘ MIĘDZYNARODOWEJ ODPOWIEDZI NA KRYZYS W TYBECIE.

9 grudnia w proteście przeciw chińskim władzom podpaliła się 17-letnia Benczen Kji, wzywając do powrotu Dalajlamy do Tybetu, zginęła na miejscu. To już 95 Tybetańczyk demonstrujący w tak drastyczny sposób przeciwko chińskiej okupacji Tybetu i chińskim prześladowaniom.  Fala protestów – samospaleń trwa od 2009 roku i w ostatnich miesiącach nasila się. 
 
Organizacje praw człowieka oraz organizacje działające na rzecz Tybetu postulują utworzenie międzyrządowej grupy kontaktowej ds. Tybetu z udziałem liderów demokratycznych państw, którzy wspólnie mogliby podjąć działania wobec chińskiego rządu na rzecz zmiany sytuacji w Tybecie. 
 
2 listopada zaniepokojenie sytuacją w Tybecie wyraziła Wysoka Komisarz NZ ds. Praw Człowieka, Navi Pillay, wskazując przemoc wobec Tybetańczyków oraz naruszanie ich podstawowych praw, jako przyczynę dramatycznych w formie protestów.
 
W listopadzie br. w Tybecie podpaliło się 28 osób, w 2012 r. 82 osoby, do 12 takich protestów doszło w 2011 r. Osiemdziesiąt z protestujących zginęło.
 
W Warszawie 10 grudnia o godz. 18.00 społeczność Tybetańczyków mieszkających w Polsce organizuje demonstrację solidarności z Tybetańczykami w Tybecie. Protest rozpocznie się o godzinie 18.00 na Placu Zamkowym, po czym zaplanowano przejście pod gmach Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej.
 
10 grudnia Tybetańczycy świętują tajże 23-tą rocznicę przyznania Dalajlamie Pokojowej Nagrody Nobla.