A A+

Zapisz się do newslettera

Wspieraj Fundację Inna Prestrzeń

Aktualności

KIWi Open Mike

Zapraszamy do warszawskiego Powiększenia (Nowy Świat 27) na ostatni wieczór KIWi Open Mike. Tym razem "Żartokros"! Wstęp bezpłatny!

25 listopada, niedziela, start: 18:00

/wieczór częściowo prowadzony w języku angielskim/
  • „Smak Kuby” – pokaz tańca kubańskiego i warsztaty taneczne, prezentacja projektu Yenny Torres;
  • "Afrykańska Rewia Taneczna - Mulemba" – występ afrykańskiej formacji tanecznej Duni Pacheco.

2 grudnia, niedziela, start: 18:00
/wieczór częściowo prowadzony w języku rosyjskim/
  • "Rosyjski romans" - recital Eugeniusza Tiemnikowa, poświęcony fenomenowi rosyjskiej kultury muzycznej;
  • Koncert "LitMuzIn" - grupy złożonej z rosyjskojęzycznych artystów. Ich twórczość to mieszanka pieśni, wierszy, prozy, epigramów, cytatów z własnego życia.

9 grudnia, niedziela, start: 18:00
/wieczór częściowo prowadzony w języku rosyjskim/
  • "Żartokros" - Wieczór kabaretowy oparty na współzawodnictwie pomiędzy zespołami w konwencji rosyjskiego KWN. KWN (KVN - Klub Vesyólykh i Nakhódchivykh - Klub Wesołych i Pomysłowych) to rywalizacja zespołów kabaretowych, które konkurują ze sobą przygotowując skecze na konkretne tematy oraz improwizując na żywo (przygotowując odpowiedzi na zadane przez jury i publiczność pytania). Jest to niezwykły element radzieckiej popkultury, który przetrwał do dziś.
Klub Powiększenie
ul. Nowy Świat 27 (w podwórzu)

Katalizator Inicjatyw Wielokulturowych KIWi to cykl szkoleń i program wsparcia dla osób twórczych pochodzących ze środowisk imigranckich oraz mniejszości narodowych i etnicznych, którzy chcą realizować projekty artystyczne lub społeczne.

Info: www.przestrzen.art.pl


Opis projektów:

"Smak Kuby"

Ideą tego projektu jest szerzenie kultury kubańskiej w Polsce. Koordynatorka Yenny Torres chce zjednoczyć wszystkie kubańskie talenty mieszkające w Warszawie: tancerzy, muzyków, kucharzy. Oferta kulturalna skierowana będzie nie tylko do mieszkańców Warszawy, ale także turystów, którzy odwiedzają stolicę, tak aby przez chwilę mogli poczuć się jak na Kubie. W tym celu organizowane będą warsztaty taneczne, muzyczne oraz kulinarne. Planowane są również wyjazdy do różnych miast w Polsce, które umożliwią szerszej publiczności poznanie kubańskiej kultury.

Yenny Yanet Torres Jimenez urodziła się na Kubie. Od najmłodszych lat jej życie związane było ze sztuką i tańcem. Już jako nastolatka pracowała jako modelka- promując kulturę i tradycję, z której się wywodziła. Swoje zdolności taneczne rozwijała pod okiem instruktorów i choreografów w zespole Conjunto Folklorico (la Campanax) tańcząc tradycyjne, ale też popularne tańce afrokubańskie. Solidne podstawy nauki tańców folklorystycznych uzupełniła praktyką - połączeniem nauki tańca i zabawy- jako animator i nauczyciel tańca turystów odwiedzających Kubę. Dzięki tej mieszance - jest teraz instruktorem, który potrafi zarazić zabawą oraz miłością do tańca. Jako tancerka realizuję się w rewii TopiCuba, której jest menadżerką, choreografką i dyrektorką artystyczną. Wg Yenny taniec to język ciała, sposób na wyrażanie różnych emocji i samego siebie. Kiedy serce jest otwarte na naukę, żadna bariera, nawet językowa, nie ma znaczenia!

www.tropicuba.pl

***

"Afrykańska Rewia Taneczna - Mulemba"

Mulemba to afrykańska rewia taneczna współtworzona głównie przez reprezentantów różnych plemion afrykańskich takich jak Bakongo, Kimbundu, czy też Zulu, których połączyła nie tylko wspólna pasja, profesjonalizm, pochodzenie, ale przede wszystkim Polska.

Grupa została założona w styczniu 2012 roku przez angolską tancerkę, Dúnię Pacheco, w celu promowania tańców afrykańskich oraz bogactwa i różnorodności kultur Afryki. Dúnia jako liderka i choreograf rewii brazylijskiej Dança Brasil doprowadziła zespół do licznych sukcesów, między innymi był to występ w II edycji „Mam Talent!”, współprzygotowanie programu artystycznego festiwali, takich jak: „Samba Festival” 2009 i 2010 oraz „Afro-Brazilian Drums Festival” 2008 i 2009. Od kilku lat współpracuje z Ambasadą Republiki Angoli w Polsce, od której otrzymała tytuł „Ambasadorki kultury Angolskiej”. W ramach swojej pracy reprezentowała i promowała swoją kulturę, m.in. w „X Smirnoff Nightlife Exchange Project”, podczas II odsłony „Festiwalu Afrykańskiego” w Warszawie oraz w trakcie I edycji „Afro Dance Festiwal” w Warszawie. Dodatkowo była przedstawicielką Angoli w trakcie V „Festiwalu Podróżniczego” w Olsztynie oraz podczas wielu edycji Warszawskiego Wielokulturowego „Street Party”, czy też III edycji „Festiwalu Kultur Świata - Okno na Świat” w Gdańsku, gdzie współpracowała z takimi angolskimi gwiazdami, jak: Maya Cool, Kituxi oraz Banda Maravilha. „Mulemba” to afrykańskie drzewo figowe. Nazwa ta wywodzi się z angolskiego dialektu – Kimbundu, obecnie jednego z najbardziej rozpowszechnionych języków plemiennych w Angoli. Drzewo figowe jest symbolem czegoś egzotycznego - Afryki, kontynentu, którego bogata kultura inspiruje tancerzy od lat. Rewia ta powstała z myślą o promowaniu zarówno twórczości tancerzy pochodzenia afrykańskiego, jak i ich kultury. Ogromnym wyzwaniem dla tych imigrantów jest znalezienie pracy w zawodzie, miejsca, w którym mogą zajmować się swoją pasją, czyli tańcem. Jednym z najważniejszych priorytetów dla tej grupy jest posiadanie kontaktu ze swoją kulturą, jak również możliwość godnego jej reprezentowania. Dodatkowym dążeniem zespołu jest integracja tancerzy urodzonych w Polsce (ze związku pary mieszanej) z tancerzami pochodzącymi z Afryki. Ma ona na celu wzajemną wymianę doświadczeń, informacji oraz lepsze poznanie swoich korzeni. Afrykańska Rewia Taneczna - Mulemba gwarantuje wyjątkowe atrakcje sceniczne pozwalające widowni poczuć klimat wieloetnicznego pochodzenia członków zespołu, w skład którego wchodzą tancerki z Angoli, Konga, Republiki Południowej Afryki oraz Polski. Każdy pokaz w wykonaniu tancerek grupy Mulemba zabiera widzów w egzotyczną i edukacyjną podróż do korzeni każdej z przedstawianych kultur.

Dúnia Pacheco – angolska tancerka, specjalizuję się w tańcach afrykańskich oraz sambie karnawałowej, pierwsza w Polsce instruktorka kuduro oraz mapouki, choreografka i założycielka afrykańskiej rewii tanecznej – Mulemba. Już od najmłodszych lat muzyka i taniec były istotnymi elementami jej codziennego życia, jednak przygodę z profesjonalnym tańcem rozpoczęła dopiero we wrześniu 2006 roku w rewii brazylijskiej Dança Brasil. Miała wtedy możliwość zgłębiania tajników samby pod okiem Joanny Marków. Współpracę z zespołem rozpoczęła jako tancerka, potem awansowała na jego wice-liderkę. Następnie, dzięki pasji i poświęceniu, osiągnęła pozycję liderki i choreografki, mając na koncie wiele sukcesów scenicznych, między innymi występ w II edycji programu „Mam Talent!”.

Jako członkini-założycielka Fundacji Centrum Kultury Afro-Brazylijskiej (FCCAB) uczestniczyła w pracach Fundacji przy - przygotowywaniu programu artystycznego i realizacji takich festiwali jak: „Samba Festival” 2009 i 2010 oraz „Afro-Brazilian Drums Festival” 2008 i 2009. Od kilku lat współpracuje z Ambasadą Republiki Angoli w Polsce, gdzie otrzymała tytuł „Ambasadorki kultury Angolskiej”. W ramach swojej pracy reprezentowała i promowała swoją kulturę, m.in. w X „Smirnoff Nightlife Exchange Project”, podczas II odsłony „Festiwalu Afrykańskiego” w Warszawie oraz w trakcie I edycji „Afro Dance Festiwal” w Warszawie. Dodatkowo była przedstawicielką Angoli w trakcie V „Festiwalu Podróżniczego” w Olsztynie oraz podczas wielu edycji Warszawskiego Wielokulturowego „Street Party”, czy też III edycji „Festiwalu Kultur Świata - Okno na Świat” w Gdańsku, gdzie współpracowała z takimi angolskimi gwiazdami, jak: Maya Cool, Kituxi oraz Banda Maravilha. Poza nauką tańca, bierze udział w różnego rodzaju projektach, takich jak w sesje zdjęciowe, reklamy, teledyski, czy pokazy mody. Jako freelancer, Dúnia często współpracuje z różnymi zespołami promującymi kulturę brazylijską, jak również z muzykami grającymi muzykę afrykańską, m.in. z Izą Kowalewską i z Ryszardem Bazarnikiem.

www.facebook.com/drzewofigowe


***

„Rosyjski romans” – Eugeniusz Tiemnikow

Eugeniusz Tiemnikow, jak sam mówi, śpiewa odkąd pamięta. W stronach z których pochodzi, śpiewanie było zawsze bardzo mile widziane. Śpiewał w szkolnym chórze jako solista, po ukończeniu szkoły średniej popracował rok w fabryce jako ślusarz, ale jednak ciągnęło go w stronę muzyki i rozpoczął naukę w szkole muzycznej na wydziale dyrygentów chóru. Później studiował na Uniwersytecie Moskiewskim, gdzie śpiewał na koncertach z okazji świąt państwowych i nie tylko.
W roku 1981 przeprowadził się na stałe ze Związku Radzieckiego do Polski do żony Joanny - co wcale w tamtych czasach nie było takie proste. I chociaż nie były to czasy zbyt rozrywkowe, śpiewał całkiem sporo. Uczęszczał wtedy przez jakiś czas do chóru cerkiewnego na Woli pod kierownictwem Wasyla Kalinowskiego W 2008 roku został wciągnięty przez rosyjskojęzyczną młodzież warszawską do nieformalnej grupy, funkcjonującej pod nazwą LitMuzIn, na spotkaniach i występach której niejednokrotnie wykonywał stare rosyjskie ballady (romanse). Na początku ubiegłego roku uczestniczył aktywnie w chórze Con Passione przy ASP. Od początku bieżącego roku zaczął śpiewać solowo i przygotował w tym celu recital „Rosyjski romans w twórczości Bernarda Ładysza”. Co wiąże się również z tym, że w tym roku ten wielki polski śpiewak świętował swoje 90-te urodziny. Eugeniusz Tiemnikow poznał osobiście Mistrza i Jego żonę Leokadie Rymkiewicz i został, jak wspomina, pobłogosławiony do propagowania jego twórczości i śpiewania utworów, które wykonywane były kiedyś przez niego, a jego głos do dziś jest w pamięci wielu z nas. Obecnie przygotowuje swój drugi recital z roboczą nazwą „Śpiewana Współczesna historia Polski– Niezapomniane piosenki”, oparty na utworach śpiewanych w przeszłości przez M. Fogga, E.Fettinga, J.Połomskiego. B.Ładysza i innych wspaniałych polskich śpiewaków. W 2012 roku koncertował między innymi w: Bibliotece Krasińskich w Warszawie, w klubie sąsiadów przy ul. Miłej, w Muszynie Zdrój, w świetlicy wsi Stare Budy pod Myszkowem.

www.facebook.com/Tiemnikow

***

LitMuzIn
Nieformalna Pierwsza Rosyjskojęzyczna Art Grupa Warszawy "LitMuzIn" - powstała spontanicznie wiosną 2008 roku. Grupa zrzesza ludzi, którzy mieszkają w Warszawie i tworzą w języku rosyjskim. Są wśród nich przedstawiciele różnych narodów byłego ZSSR (Ukraina, Białoruś, Rosja, Abchazja). Zrzeszają muzyków, poetów, pisarzy, kabareciarzy i inne jednostki twórcze. Nigdy nie ograniczają się do jednego gatunku literackiego czy muzycznego, dlatego ich koncerty to mieszanka pieśni, wierszy, prozy, epigramów, cytatów z własnego życia i parodii. Czasem jest melancholijnie, czasem wesoło. Grupa LitMuzIn w planach ma założenie rosyjskojęzycznego zespołu.

Od 2009 roku grupa LitMuzIn organizuje wieczory literacko-poetycko-muzyczny w ramach festiwalu "Sputnik nad Warszawą", jak również w ramach własnych inicjatyw. Podczas koncertów wykonywane są piosenki własne jak również klasyka rosyjskich romansów, Recytują poezje, prozę, śpiewają operowe kawałki, wykonują numery kabaretowe, żartują. Wieczory prowadzone są główniew języku rosyjskim, ale również czasami w polskim, ukraińskim, białoruskim i innych.

www.facebook.com/LitMuzIn

***

"Żartokros” - wieczór kabaretów rosyjskich KWN

KWN (Klub Wesołych i Pomysłowych) jest studenckim ruchem kabaretowym oraz popularnym programem telewizyjnym opartym na rywalizacji pomiędzy zespołami wywodzącymi się z rosyjskich uczelni, obejmujący swoim zasięgiem całą Rosję oraz wiele innych krajów. Zespoły konkurują ze sobą przygotowując skecze na konkretne tematy oraz improwizując na żywo zabawne odpowiedzi na zadane przez jury i publiczność pytania, co oprócz talentu aktorskiego wymaga od nich dużej błyskotliwości i intelektu.

Do uczestnictwa zaproszeni zostali Polacy oraz cudzoziemcy ze środowisk studenckich, znających dobrze język polski, błyskotli, mający poczucie humoru, lubiący współzawodnictwo oraz występy sceniczne. Mile widziany jest talent aktorski, muzyczny lub umiejętność tańca.

Celem projektu jest zaprezentowanie polskiej publiczności tej prawie nieznanej w Polsce formy rozrywki/zabawy, a tak bardzo popularnej w krajach naszych wschodnich sąsiadów oraz w innych krajach Europy i poza jej granicami oraz jej rozpowszechnienie.

9 grudnia odbędzie się premierowy pokaz kabaretów.

Prowadzenie i organizacja: Alicja Czarnecka-Gasparyan i Hayk Gasparyan

Hayk Gasparyan
Urodził się w Armenii w 1968 roku. Ukończył szkołę aktorską w Erewaniu. Pracował również jako montażysta filmowy, kamerzysta i reżyser. Współpracował przy francuskich i amerykańskich produkcjach m.in.: "Vodka lemon", "Voyage en Armenie", "Here". Interesuje się literaturą współczesną i kinem światowym.

https://www.facebook.com/KwnPolska

Strona wydarzenia na FB
_________________________________________
Projekt Fundacji Inna Przestrzeń realizowany dzięki wsparciu finansowemu Urzędu m.st. Warszawy.