A A+

Zapisz się do newslettera

Wspieraj Fundację Inna Prestrzeń

Aktualności

Polska katastrofa demograficzna?!

Zapraszamy 16 lutego do CSW w Warszawie na debatę migracyjną. W ramach wystawy Marthy Rosler startujemy akcję społeczną dot. aktywnego udziału migrantów w życiu publicznym w Polsce For English check FB page of the event

MIGRACJA
spotkanie: Polska katastrofa demograficzna?! Co to znaczy?!

Organizacja: Daniel Malone

Moderator: Witek Hebanowski, Fundacja Inna Przestrzeń

Uczestniczą:
  • Mamadou Diouf (Senegal/Polska) - muzyk, działacz społeczny, współtwórca Fundacji Afryka Inaczej,
  • Lude Reno (Martynika fr.) - aktywista, dziennikarz, filmowiec,
  • Elsi Adayev (Czeczenia), student, aktywista, animator społeczny,
  • Tanya Rodnyenkova (Ukraina), współtwórczyni organizacji Ukraińców w Warszawie "Nasz Wybór", doktorantka na Uniwersytecie Warszawskim,
  • Ton Van Anh (Wietnam), aktywna rzeczniczka społeczności wietnamskiej,
  • Monika Szulecka (Polska), współpracuje z Ośrodkiem Badań nad Migracjami na UW. Ekspertka w kwestiach polskiej migracji (do UK, itd.),

Czy uniknięcie rysującego się na horyzoncie problemu starzejącej się populacji to najlepszy powód, jaki możemy znaleźć by zachęcić do imigracji do Polski?
Czy upominając się o los naszych emigrantów w Wielkiej Brytanii - pamiętamy o tym, jak traktujemy przyjeżdżających do Polski imigrantów?
Czy polskie miasta traktują imigrację jako swój atut czy problem?
Gdzie są imigranci, którzy już tutaj są, co robimy, aby ich wspomóc?

Wraz z aktywistami ze stowarzyszeń imigranckich, studentami, i liderami społeczności będziemy dyskutować o różnorodnych kwestiach i doświadczeniach imigracji do i emigracji ze współczesnej Polski. Zadamy kluczowe pytania o Polskę jutra.

W ramach debaty zaprezentujemy także założenia akcji społecznej na rzecz aktywnego udziału imigrantów w życiu publicznym w Polsce.

O wystawie
"Poradnik dla zagubionych: jak odnieść sukces w nowej Polsce?" to nowy projekt Marthy Rosler dla CSW, który koncentruje się na realiach życia we współczesnej Polsce. Podczas trwania wystawy w jednej z głównych galerii zorganizowane zostaną otwarte dla publiczności spotkania, dyskusje i performansy z udziałem aktywistów, edukatorów i ekspertów. Debaty będą odbywać się w przestrzeni wokół zaprojektowanych przez Rosler i Centralę kiosków i dotyczyć następujących tematów: Gender - płeć kulturowa, czyli jak być kobietą w nowej Polsce; Mieszkalnictwo; Praca; Jak być artystą w nowej Polsce; Środowisko i przemysł; Migracja; Co powinniśmy umieścić w nowym Muzeum Żydowskim i Czy powinna istnieć polska kolonia na Marsie? (polska tożsamość narodowa). Celem połączenia różnych zagadnień jest uwidocznienie istniejącej sieci powiązań procesów - włączając czynniki ekonomiczne, kulturowe, ideologiczne i polityczne - kształtujących rzeczywistość społeczną i polityczną. Otwarta przestrzeń wystawy może stać się miejscem formułowania różnych odpowiedzi zbiorowych i indywidualnych w formie debat, wykładów, wymiany informacji i nieformalnych porad.