A A+

Zapisz się do newslettera

Wspieraj Fundację Inna Prestrzeń

Narodziny nowoczesnej Warszawy

Nowoczesna, multimedialna i otwarta dla wszystkich Warszawiaków wystawa poświęcona postaci Sokratesa Starynkiewicza (prezydenta Warszawy w latach 1875-1892) oraz jego wkładowi w rozwój kulturalny i cywilizacyjny Warszawy.

Prawdopodobnie po raz pierwszy miała miejsce w Warszawie wystawa poświęcona zasłużonej dla rozwoju miasta postaci prezydenta Sokratesa Starynkiewicza. Zgodnie z założeniami projektu wystawa nie odbyła się w tradycyjnej sali muzealnej, ale w przestrzeni domu handlowego Wola Park. Dzięki temu jej odbiorcami byli zwykli warszawiacy, często na co dzień nie uczestniczący w wydarzeniach kulturalnych. Wystawa była prezentowana w dniach 4-14 grudnia 2006, na 3 dużych ekranach LCD, na których wyświetlane były trzy sześciominutowe filmy prezentujące postać Sokratesa Starynkiewicza oraz Warszawę jego czasów.

Forma projektu przyciągała uwagę wielu przypadkowych kupujących. Z szacunkowych wyliczeń wynika, że z wystawą zetknęło się bezpośrednio ok. 50 000–70 000 osób, a cały cykl projekcji obejrzało ok. 1 000–1 500 osób.Przedsięwzięcie realizowane było w partnerstwie z Muzeum Historycznym m.st. Warszawy oraz Archiwum Państwowym M. St. Warszawy. Celem projektu jest prezentacja dorobku dziewiętnastowiecznego prezydenta Warszawy Sokratesa Starynkiewicza w formie profesjonalnej i atrakcyjnej dla szerokiego odbiorcy wystawy multimedialnej.