A A+

Zapisz się do newslettera

Wspieraj Fundację Inna Prestrzeń

Warsztaty negocjacyjne w Gruzji

Rok realizacji: 2009

Warsztaty „Przygotowanie liderów społeczności ze stref konfliktów w Gruzji do udziału w procesach pokojowych”, skierowane do liderów społeczności z rejonów konfliktów, przygotowujące ich do wzięcia aktywnego udziału w procesie pokojowym odbyły się w lipcu 2009 roku.

Przed warsztatami została przeprowadzona trwająca dwa miesiące rekrutacja uczestników szkoleń. Udało się zaprosić dwudziestu trzech liderów z następujących regionów: Zugdidi, Gali, Kodori, Ochamchire, Tskhinvali, Akhlagori, Gori, Ninotsminda.

Został zrealizowany pełen program szkoleniowy zaproponowany przez trenerów polskich oraz przez facylitatorów gruzińskich. Trenerami ze strony polskiej byli: Zbigniew i Elżbieta Czwartoszowie, ze strony gruzińskiej: Alexander Rusetsky oraz Olga Dorokhina. Czterodniowe warsztaty obejmowały naukę zasad alternatywnych metod rozwiązywania konfliktów, podstawy języka mediacji, podstawy warsztatu dla negocjatora oraz umiejętność szkolenia z nabytych umiejętności.
 
Pięciu uczestników warsztatów negocjacyjnych - kilka miesięcy po ich zakończeniu - wzięło udział w negocjacjach, które doprowadziły do uwolnienia czwórki gruzińskich uczniów szkoły średniej w Tirdznisi, aresztowanych i przetrzymywanych przez MSW nieuznawanej republiki Południowej Osetii.
 
Zespół: 
 
Witek Hebanowski Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
 
Projekt współfinansowany ze środków Programu RITA Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.