A A+

Zapisz się do newslettera

Wspieraj Fundację Inna Prestrzeń

Aktualności

PŁOMIEŃ SOLIDARNOŚCI!

W tragiczną i heroiczną drugą rocznicę 24 lutego rozpalmy ogniska, które będą symbolem tego, że nie gaśnie nasze oburzenie na tych, którzy mordują Ukrainę i nasz podziw dla jej obrońców! 

ZOOM dla uczestników akcji / ZOOM for the participants: https://bit.ly/Plomien2024ZOOM or 
https://us02web.zoom.us/j/86165295108?pwd=blluU1JtbTRTMjJuL0hQRTNlQnFRdz09

Identyfikator spotkania / Meeting ID: 861 6529 5108 // Kod dostępu / Access Code: 242424


UWAGA: program warszawskich wydarzeń w ramach Płomienia Solidarności znajdziesz tutaj (https://www.innaprzestrzen.pl/o-fundacji/aktualnosci/730-plomiensolidarnosci-warszawa)

24 lutego mijają dwa lata od bestialskiej agresji rosyjskiego reżimu na nasze siostry i braci z Ukrainy. Mijają dwa lata ich bohaterskiej postawy, nieustępliwej walki w obronie domu i ojczyzny. W obronie normalnego życia w suwerennym kraju. Los Ukraińców i Ukrainek zależy od ich determinacji i odwagi, która staje wobec próby zmęczenia i rozpaczy, ale wiele zależy także od reakcji demokratycznego świata, Europy, Polski — Polek i Polaków.

W tragiczną i heroiczną rocznicę 24 lutego proponujemy rozpalenie ognisk, które będą symbolem tego, że nie gaśnie nasze oburzenie na tych, którzy mordują Ukrainę i nasz podziw dla jej obrońców. Nie opada płomień naszej solidarności, zaangażowania w pomoc także siostrom i braciom uchodźczym.

Płomień Solidrności logo w 3 wersjach językowych

Rozpalamy ogień o 4 rano

Na znak-sygnał Rzeszowa, pierwszego miasta-ratownika w wielu miejscach w Polsce zapłoną ogniska. Pojawia się także w sieci internetowej i tym samym “płomień solidarności z Polski” dotrze do całego świata, w tym – do Ukrainy. Rozpalmy ten ogień w sobotę 24 lutego o 5:00 czasu wschodnioeuropejskiego - 4:00 rano czasu polskiego, bo o tej godzinie armia Putina zaatakowała Ukrainę.

Osoby, które chcą dołączyć do akcji zapraszamy do rejestracji wydarzenia ➡️ pod niniejszym linkiemhttps://forms.gle/TRbJf9ZjnL3tijns5 (rejestracja w języku polskim i angielskim). Lokalizacje ognisk już wkrótce znajdziecie na naszej specjalnej mapie.

Co ma zrobić organizator/-ka?

Organizatorem może być każdy i każda z nas, kto ma gotowość na odrobinę poświęcenia, by wstać przed świtem, który tego dnia nastąpi o 6:34.

Zachęcamy do tego aktywistów i aktywistki organizacji społecznych, władze samorządowe, wszelkie osoby z fantazją społecznikowską czy artystyczną, ludzi, którym los Ukrainy jest szczególnie drogi, także Ukraińców i Ukrainki, którzy są w naszym kraju.

Każdy, kto chce dołączyć do Płomienia Solidarności powinien spełnić osiem warunków:

  1. Zgłosić to wydarzenie w gminie jako tzw. zgromadzenie zwykłe – w trybie uproszczonym (bez zakłócania ruchu drogowego). Należy podać imię i nazwisko organizatora/-ki, jego/jej  nr tel. i adres e-mail, opis zgromadzenie (data, miejsce, czas trwania, liczba uczestników). Należy to zrobić najpóźniej 22 lutego, lepiej do środy 21 lutego (tutaj wskazówki dotyczące zgłaszania zgromadzeń).
  2. Wyznaczyć bezpieczne, a zarazem atrakcyjne miejsce na ognisko (np. nad rzeką czy jeziorem), z łatwym dojazdem. Uwaga! W wielu gminach wyznaczone są miejsca na ogniska, można też skonsultować się z władzami gminy.
  3. Przygotować drewno na minimum dwugodzinne ognisko, tak by doczekać do świtu.
  4. Zadbać o ciepłe ubranie, termos z gorącą herbatą, coś do jedzenia, koce termiczne, itp.
  5. Zachować ostrożność podczas rozpalania i utrzymywania ognia, kategorycznie reagować na wszelkie nieodpowiedzialne pomysły (tutaj kilka dobrych rad).
  6. Zaprosić na wydarzenie znajomych (telefonicznie, mailowo), a także użyć mediów społecznościowych (np. wydarzenie na FB).
  7. Zaproponować i zachęcić innych do przygotowania programu wydarzenia, np. odśpiewać “Czerwoną Kalinę”, rozwinąć hasła, wznieść okrzyki typu “Sława Ukrajini, herojam sława!”.
  8. Do postów i relacji z wydarzenia dodać hasztagi #PlomienSolidarnosci oraz oznaczyć organizatorów @mapujpomocpl @oko.press, @fundacja_inna_przestrzen, @rzeszow.artcity celem rozpowszechnienia relacji z wydarzenia na możliwie szeroką skalę.

 

>>> Wydarzenie na Facebooku

>>> Relacja z Płomienia Solidarności 2023 na OKO.press

>>> Strona Płomień Solidarności z 2023 roku.