A A+

Zapisz się do newslettera

Wspieraj Fundację Inna Prestrzeń

Aktualności

Wsparcie dla szkół muzycznych w Ukrainie

Fundacja Inna Przestrzeń, we współpracy z Polskim Radiem Chopin, rozpoczyna akcję wsparcia dla szkół muzycznych w Ukrainie. Celem akcji jest zebranie funduszy na zakup instrumentów muzycznych dla uczniów przesiedlonych w Ukrainie, którzy zmuszeni byli opuścić swoje domy, nie mogli zabrać instrumentów a chcą kontynuować naukę.

Szkoły muzyczne w małych miastach przyjęły bardzo dużo przesiedlonych uczniów, często liczba ich dotychczasowych wychowanków powiększyła się kilkakrotnie. Szkoły borykają się z problemami małej ilości pomieszczeń i niedofinansowania nauczycieli, jednak największym wyzwaniem jest brak instrumentów na których mogłyby grać dzieci zmuszone do ucieczki przed rosyjską agresją. Aby wyjść naprzeciw tej potrzebie zdecydowaliśmy się rozpocząć akcję, której celem będzie zakup instrumentów muzycznych wskazanych nam przez dyrektorki i dyrektorów szkół. Obecnie prowadzimy współpracę z trzema szkołami muzycznymi: w Wasyliwce (Obwód Dniepropetrowski), w Pobuzke (Obwód Kirowohradzki) i w Czerniowcach (Obwód Czerniowiecki). Jeżeli zebrane środki pozwolą nam na zakup większej ilości instrumentów, będziemy docierać do kolejnych szkół muzycznych, które przyjęły dużą ilość uczniów przesiedlonych.

Akcja jest wynikiem współpracy z Polskim Radiem Chopin, organizatorem Maratonu Chopinowskiego, które zainicjowało współpracę przy akcji wsparcia dla szkół muzycznych w Ukrainie.
Akcja będzie szeroko promowana podczas Maratonu Chopinowskiego mającego miejsce w dniach 10 - 11 listopada 2022.

Maraton Chopinowski to bezprecedensowe wydarzenie organizowane przez Polskie Radio, którego celem będzie uświetnienie 104. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Maraton, zaprojektowany przez redakcję Polskiego Radia Chopin, obchodzącej 11 listopada piątą rocznicę powołania tej stacji do działania, potrwa 29 godzin bez przerwy i będzie transmitowany zarówno na antenie Radia Chopin oraz w wersji video na Facebooku i YouTube Polskiego Radia. Na gigantyczną transmisję ze Studia Koncertowego im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, podczas której zaprezentowane zostaną wszystkie dzieła Chopina w kolejności opusowej, złoży się aż 11 koncertów z udziałem publiczności, podczas których w przerwach pomiędzy poszczególnymi opusami dziennikarze Polskiego Radia Chopin opowiadać będą o życiu i twórczości kompozytora.

Ta narracja wzbogacana będzie multimedialnymi prezentacjami fragmentów listów Chopina w interpretacji Jana Frycza, mini wykładami nestorki światowej chopinologii prof. Ireny Poniatowskiej oraz filmowymi wizytówkami wszystkich artystów. W koncertach wchodzących w skład Maratonu Chopinowskiego uczestniczyć będzie ponad osiemdziesięcioro zarówno uznanych, jak i najbardziej obiecujących wykonawców z Polski, Ukrainy oraz Niemiec w przedziale wiekowym od 6. do 90. roku życia. Chociaż w przeszłości podobne wydarzenia w Polsce już organizowano, miały one jedynie zasięg lokalny: Maraton Chopinowski zorganizowany przez Polskie Radio w rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości będzie zatem pierwszą w dziejach prezentacją na żywo w radiowym eterze wszystkich dzieł Chopina ujętych w porządku opusowym.

Więcej o wydarzeniu: www.chopinmaraton.pl

Akcja zbierania środków została przedłużona do 1 września 2023 roku.

Darowizny na ten cel można wpłacać na konto Fundacji Inna Przestrzeń z dopiskiem “Dla Szkół Muzycznych w Ukrainie”:

Volkswagen bank direct: 
63 2130 0004 2001 0374 4232 0009 (PLN)

Dla wpłat z zagranicy/ walutowych
ING Bank:
IBAN (USD): PL74105010121000009030826342
IBAN (EUR): PL21105010121000009030826326 
IBAN (PLN): PL43105010121000009030826318
BIC/SWIFT: INGBPLPWXXX