A A+

Zapisz się do newslettera

Wspieraj Fundację Inna Prestrzeń

Aktualności

Mobilni w Kulturze 2021 - kolejne projekty w realizacji

Trwa realizacja kolejnych projektów dofinansowanych w ramach programu Mobilni w Kulturze 2021! Zobacz, gdzie możesz pójść!

Z 399 złożonych wniosków aż ponad 100 zostanie zrealizowanych. Dowiedz się, jakie projekty ruszyły i czego nie przegapić!
 
 
Anima- wystawa fotografii Kasi Rysiak
ANIMA (łac. dusza, wiatr, powietrze)
Projekt tworzy cykl czarno białych fotografii analogowych, którym towarzyszy ścieżka dźwiękowa. Nałożone zostały na siebie krajobrazy polskich parków narodowych oraz portrety zwierząt poddanych taksydermii.
Praca nad cyklem rozpoczęła się w Teremiskach przy okazji wizyty w Obozie dla Puszczy. W 2017 i 2018 roku artystka podróżowała po polskich lasach i rezerwatach (Puszcza Białowieska, Tatrzański Park Krajobrazowy, Rezerwat Przyrody Krutynia, Rezerwat Przyrody Choczewskie Cisy, Poleski Park Narodowy, Puszcza Knyszyńska, Rezerwat Przyrody Las Kabacki), a następnie wizytowała muzea etnograficzne, myślistwa i łowiectwa. Jednym z nich było Muzeum Wozownia w Kuźnicach, które zawiera najstarszą kolekcję eksponatów dermoplastycznych Antoniego Kocyana z drugiej połowy XIX wieku.
„Typowe dla fauny polskich puszcz i lasów zwierzęta, funkcjonujące w przestrzeniach muzealnych stanową wykrzywione pomniki ludzkich trofeów myśliwskich. Niekiedy ujęte w dramatycznym i nienaturalnym, choć w intencji naśladującym życie geście, tracą dawne znaczenie również edukacyjne. W obecnej dobie digitalizacji, kiedy możemy obcować z wysokiej jakości obrazem, przedstawiającym żywe zwierzęta w ich naturalnym środowisku, dawna sztuka taksydermii nie znajduje uzasadnienia. Przy wykorzystaniu techniki podwójnego naświetlenia klatki filmowej chcę umieścić zwierzęta z powrotem w ich naturalnym kontekście. Tym artystycznym gestem przywracam naturze to, co zostało jej wydarte, choćby za pomocą iluzorycznego happy endu. Jednocześnie podejmuję grę z wizją ochrony przyrody realizowaną przez ministerstwo środowiska”.
Drugą częścią projektu jest ścieżka dźwiękowa. Kompozycja muzyczna, oparta na brzmieniu audio sfery fauny polskich lasów. Materiałem dźwiękowym są odgłosy wabików myśliwskich (gwizdków służących do wabienia i odstrzału zwierząt). Wabiki uwolnione od ich pierwotnego zadania zyskały funkcję instrumentów muzycznych.
Cykl składa się z 18 fotografii wykonanych w archiwalnej technice żelatynowo-srebrowej na papierze barytowym. Artystka wykonała własnoręcznie także wielkie powiększenia. Ponad metrowe fotografie są niewątpliwą gratką dla pasjonatów fotografii analogowej.
Działanie realizowane w ramach Programu „Mobilni w Kulturze 2021”, finansowane ze środków m.st. Warszawy.
 
Kasia Rysiak
Projektantka i artystka wizualna. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Wydziału Tkaniny i Ubioru oraz Wydziału Grafiki na ASP w Warszawie. Od 2009 roku działa na terenie Warszawy jako artystka interdyscyplinarna, edukatorka artystyczna, projektantka. Prowadziła markę odzieżową Mamapiki. Współtworzy kolektyw artystów Pracownia Wschodnia. Zrealizowała własny program edukacyjno-artystyczny FOTONY w Stowarzyszeniu Rozwój w Biały Dzień. Obecnie rozwija Foto Pracownię Wschodnią, a także projektuje szachy www.a00.pl
 
Antoni Kocyan (1836–1916) – zoolog, leśnik, jeden z najbardziej znanych badaczy fauny w Tatrach. Od 1856 r. pracował w hucie w Kuźnicach, później jako leśniczy w Dolinie Kościeliskiej. W 1861 r. poznał tajniki preparowania okazów zoologicznych. Stworzył pierwszą kolekcję faunistyczną. Jego prace naukowe oraz okazy dermoplastyczne są obecnie wspaniałym źródłem wiedzy o faunie Tatr i przyczyniły się do uratowania wielu cennych gatunków. Kolekcje Kocyana znajdują się dziś w wielu muzeach na polskim i słowackim Podtatrzu.
(źródło: regiontatry.pl)
 
Czas trwania wystawy 16.10. - 30.10.2021
Wernisaż 16.10.2021 g. 16-20
Finisaż 30.10.2021 g. 16-20
Wystawa będzie dostępna również w ciągu tygodnia, proszę śledzić publikowane informacje.
Pracownia Wschodnia
pl. Hallera, Warszawa
wejście od ul. Skoczylasa 8
 
 
 
Miastoczytanie
o mieście, o książkach, o czytaniu
Bęc Zmiana oraz antyRAMA zapraszają na nowy cykl wywiadów, w których goście i gościnie opowiadają o tym co czytają, jak czytają, gdzie czytają, komu czytają i co z tego czytania książek o mieście, architekturze i o nas, mieszkańcach miast, wynika.
W każdą niedzielę o 10.00 delektuj się w nowymi odcinkami!
? Program dostępny na:
> youtube
http://bit.ly/antyramaSUB
> serwisach podcastowych
Spotify: https://bit.ly/SCpodcastspotify
Apple Podcast: http://bit.ly/SCapple
Google Podcasts: http://bit.ly/SCpodcastsgoogle
Anchor: https://anchor.fm/streetcloud
? Goście i gościnie:
> Muzeum Warszawy - Jarosław Trybuś
> Rzut - Milena Trzcińska i Łukasz Stępnik
> Centrum Architektury - Agnieszka Rasmus-Zgorzelska
> Marta Leśniakowska
> Błażej Brzostek
> Towarzystwo Krajoznawcze KRAJOBRAZ
? Prowadzący:
> Bogna Świątkowska
> Łukasz Harat
? Scenariusz i realizacja:
> Łukasz Harat
> Klaudia Mańka
> Bogna Świątkowska
Cykl Miastoczytanie jest finansowany ze środków m.st Warszawy otrzymanych w ramach Programu Mobilni w Kulturze 2021
 
 
 
Niedziela u Fotografa
Marcin R. Szulżycki serdecznie zaprasza na niedzielną wizytę u fotografa.
Proponujemy powrót do tradycji eleganckiego zdjęcia pamiątkowego w zakładzie fotograficznym. W swoich progach ugości Was studio Bitambutam, a Marszull zrobi Wam zdjęcie pamiątkowe i wręczy odbitkę.
Jedyne co Wy musicie to:
ubrać się odświętnie
zarezerwować termin pisząc na priv na do Marcina, do Studia Bitambutam, lub na maila Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Startujemy o 13.00 ostatni termin to 16.30
Każdy ma 15 minut sam na sam z fotografem ?
Do zobaczenia w niedzielę
Adres:
Króla Maciusia 10, 1 piętro, na końcu korytarza
Działanie realizowane w ramach Programu “Mobilni w Kulturze 2021”, finansowane ze środków m..st.
Warszawa”.
 
 
 
Koncert "Nisza bez ciszy" - OK Arsus
Zapraszamy na III-ci koncert z cyklu "Nisza bez ciszy". Już 20/10/21 zagrają kolejne autorskie zespoły niszowe. Tym razem w kultowym Ośrodku Kultury Arsus (OK Arsus). Wstęp jest bezpłatny, na podstawie wejściówek, które można będzie otrzymać już od piątku 8/10 w OK Arsus.
 
Zagrają:
 
J U N K H U S T L E R – gościnnie – uczestnicy pilotażu projektu „Nisza bez ciszy”.
Zespół swoją muzyczną przygodę rozpoczął w Ośrodku Kultury ARSUS jako jedna z grup ówczesnej młodzieżowej sceny muzycznej Ursusa. Od 2015 roku zespół występuje w składzie: Marek Leśniewski (wokal i gitara), Michał Usiądek (gitara), Jacek Kuczewski (bas) i Norbert Stępień (perkusja). Kapela tworzy muzykę będącą swoistym fusion nurtów grunge, metalu i rocka alternatywnego. Kompozycje Junk Hustler są intensywnie nasycone partiami przesterowanych gitar przypominającymi brzmienie sceny z Seattle i uzupełnione bezkompromisowymi partiami gitary solowej. Utwory kapeli są bardzo zróżnicowane pod względem kompozycyjnym, zachowując swoją oryginalność i utrzymując jednocześnie wspólny mianownik – inspirowany muzyką grunge. Warstwa tekstów skupia się na tematyce egzystencjalnej, relacji międzyludzkich i tym wszystkim co dotyczy emocjonalności człowieka i jego przeżyć, doświadczeń w dzisiejszym trudnym świecie. W 2019 roku zespół zrealizował debiutancką EPkę, a obecnie pracuje nad wydaniem swojej pierwszej płyty.
https://www.facebook.com/junkhustlerofficial/
#junkhustler
 
M U Z Y C Z K A
W połowie roku 2020 niczego nie można być pewnym... Globalna pandemia nowego wirusa i idący za nią kryzys gospodarczy i społeczny pokrzyżowały nam - ludziom - wiele planów. Jednak w obliczu zagrożenia zdrowia i życia trzeba działać! W tych przedziwnych czasach na warszawskich Stegnach rozkwita muzyka. Czworo artystów spotkało się tutaj, aby stworzyć nową dziedzinę sztuki.
Ta dziedzina... to Muzyczka! W skład Muzyczki wchodzą: wokalistka i tekściarka - Weronika „Werka” Bilska, basista - Szymon „Szymen” Janowski, perkusista, perkusjonalista, guitalelista i gitarzysta - Michał „Mrufka” Jędras, klawiszowiec - Tomasz „Tomek” Jędras.
https://www.facebook.com/muzyczkakolektyw
#muzyczka
 
S K Y T R U C K
Zespół Skytruck to nietuzinkowa grupa muzyków, którzy pragną by rock na nowo rozkwitał w polskiej przestrzeni muzycznej. W swoich utworach zawarli mnóstwo mocnych riffów, tekstów bez tematów tabu, nawiązań do klasyki rocka, a także nowoczesnych brzmień. Piosenki Skytruck pobudzają słuchacza do ciekawych przemyśleń, w sprawny sposób łącząc przebojowość i rockowy charakter. Rok 2020 pomimo światowej pandemii zakończył się dla zespołu kilkoma sukcesami. Latem 2020 r. ukazała się debiutancka EP-ka Skytruck „Środek Ciężkośći” wraz z klipem promującym do utworu "Zwierzak". Zespół dzięki głosom publiczności zakwalifikował się do finału Antyfestu Antyradia, a Radio Wnet w zestawieniu najlepszych mini albumów roku 2020 Ep-kę "Środek Ciężkości" umieściło na 3-cim miejscu. Magazyn TerazRock oprócz opublikowania bardzo pochlebnej recenzji debiutanckiej płyty, umieścił Skytruck w zestawieniu "Nadzieja tu" roku 2020. W roku 2021 skład zespołu rozrósł się do 5 osób. Tomek Boruch - Gitary, wokal wspomagający, Jakub Szulc - Gitary, wokal wspomagający, Przemek Mike Pajdak – wokal główny, Mateusz Śliwa - Bas, wokal wspomagający, Konrad Kubalski - Perkusja, wokal wspomagający. Zespół obecnie skończył pracę nad długogrającą płytą pt. “Lot na Marsa” i ma nadzieję zaprezentować ją publiczności wiosną 2022 roku.
https://www.facebook.com/skytruckmusic/
#skytruck
 
B L O O D Y M E S S
Energiczna dawka ciężkiej muzyki w wykonaniu pięciu szaleńców, którzy mają coś do przekazania każdą nutą, uderzeniem, sylabą i pauzą. Melodyjnie i z sensem. I młócka na koncertach. Mają na swoim koncie 2 albumy nagrane i wydane własnym sumptem: "Broken Things" 2019 oraz "Changes" 2021. Teksty po polsku i po angielsku, dziesiątki koncertów za sobą i mnóstwo chęci do ruszenia ruszenia w trasę z nową płytą.
Przemysław Kokot, wyspa.fm:
Zespół Bloody Mess dał poznać się jakiś czas temu dzięki dobrze przyjętemu debiutanckiemu albumowi „Broken Things” oraz niezwykle energetycznym koncertom. Jest różnorodnie - słychać inspiracje nu-metalowe, progresywne, metalcore'owe, ale jest też miejsce na eksperymenty.
MIRAGE: https://youtu.be/zwh4ox4YSKg
W POSZUKIWANIU STRACONEGO CZASU: https://youtu.be/4p-cQpaMaWw
WHAT YOU CHOSE - https://youtu.be/F5kg8-ZHujU
https://www.facebook.com/bloodymesskapela
Instagram: bloodymess.band
#bloodymess
 
 
 
UMBRA
UMBRA - jednoaktowa miniopera multimedialna na sopran i fortepian z elektroniką to wenętrzny dialog id, ego i superego, w metaforze odbić i projekcji umysłu, proces uświadamiania sobie siebie, definiowania „ja”.
Utwór wykonany będzie przez śpiewaczkę operową Aleksandrę Klimczak i kompozytorkę Annę Jędrzejewska 21 października w PanDymińskiej z transmisją online, oraz w plenerze 22 października, na teranach parku Fosa, w ramach programu „Mobilni w kulturze”.
Autorem libretta jest Wojciech Skowronek a projekt wizualizacji stworzył Kamil Kowalski.
Tytułowa umbra to cień całkowity; pojęcie stosowane zazwyczaj w odniesieniu do zaćmienia. W naszym dziele jest ona metaforą pojęcia cienia jungowskiego.
Widzę siebie z zewnątrz
Z bliska i z daleka
Z dystansu
Widze tu porządek symboliczny i autonomiczny
Chce być jego częścią!
Wchodzę i się podporządkowuje!
Jestem częścią świata!
 
UMBRA is a one-act multimedia mini-opera for soprano and piano with electronics to the internal dialogue window id, ego and superego, in the metaphor of reflections and instruction of the mind, the process of becoming aware of yourself and your own "I".
The piece will be performed by opera singer Aleksandra Klimczak and composer Anna Jędrzejewska in the open air on October 22, 2021 as part of the "Being Mobile in Culture" program. The author of the libretto is Wojciech Skowronek and the visualisations by Kamil Kowalski.
The title Umbra is a total shadow; a term usually used for an eclipse. In our work it is a metaphor of the concept of the shadow by Jung.
I can see myself from the outside
Up close and far
From a distance
I see a symbolic and autonomous order here
I want to be part of it!
I join in and I comply!
I am part of the world!
 
 
 
TEMPLE OF URANIA // POINTLESS GEOMETRY PREMIERE & FRIENDS: EDKA JARZĄB & MONDOJ (HEALING DJ SETS)
Pointless Geometry wraca po prawie roku uśpienia wydawniczego. Przed nami bardzo intensywny sezon i wiele doskonałych premier.
21 października świętujemy premierę VHS "Temple of Urania" - audiowizualnej pracy (kontynuacji, rozszerzenia, mutacji) instalacji AV, którą zaprezentowaliśmy podczas festiwalu Sanatorium Dźwięku.
Wydawnictwu towarzyszy projekt graficzny Tomka Popakula, wydrukowany ręcznie w pracowni sitodruku łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych.
Wieczór uświetnią nasi przyjaciele: Edka Jarząb otworzy wydarzenie kojącym, leczniczym setem, a zamknie je winylowy set Mondoj duo czyli Janka i Pauliny. Spodziewajcie się wszelkiego rodzaju eksperymentów, które pomogą nam wspólnie pływać, nurkować, dryfować i trochę odpocząć.
WSTĘP WOLNY.
Działanie realizowane w ramach Programu "Mobilni w Kulturze 2021", finansowane ze środków m.st Warszawy.
 
“Temple of Urania” to audiowizualny projekt trójki polskich artystów (Justyny Banaszczyk, Darka Pietraszewskiego, Tomka Popakula), oparty na odbytej chwilę przed wybuchem pandemii rezydencji artystycznej na jednej z wysp normandzkich – Jersey. Punktem wyjścia dla finalnej formy instalacji było doświadczenie pandemicznej izolacji w 2020 roku i próba odnalezienia alternatywnego sposobu prezentacji, wykluczającego zbiorowość koncertów czy sal klubowych, a jednocześnie nadal pozostającego przestrzenią dla rzeczywistego odbioru audiowizualnej pracy, “na żywo” i poza internetem.
Projekt zainspirowany niezwykłym życiem i twórczością pary artystek – Claude Cahun (ur. Lucy Schwob) i Marcel Moore (ur. Suzanne Malherbe) – zamieszkujących Jersey podczas nazistowskiej okupacji, będzie prezentowany w dwóch wersjach: jako wędrująca wielokanałowa instalacja audiowizualna (premiera 13-15.08.2021, Festiwal Sanatorium Dźwięku, Sokołowsko) oraz 28-minutowy film wydany na kolekcjonerskiej limitowanej kasecie VHS.
Bogata twórczość zapomnianych artystek, która zainspirowała powstanie “Temple of Urania”, to m.in. “Les Jeux uraniens” (ang. “Uranian Games”), niedokończony i nieopublikowany kontrowersyjny manuskrypt Claude Cahun, surrealistyczne fotografie, poezja, kolaże, a przede wszystkim absolutnie pionierska filozofia życia, towarzysząca artystkom w czynie i w sztuce. Cahun, wyprzedzając o ponad 40 lat powstanie terminów takich jak gender czy niebinarność, szukała w swoich pracach przestrzeni wolnej od podziałów, eksperymentując z ciałem, wyglądem i seksualnością. “Masculine? Feminine?” pisała w “Aveux non avenus” (ang. “Disavowals”) “It depends on the situation. Neuter is the only gender that always suits me”.
“Temple of Urania” jest swego rodzaju hołdem dla Cahun i Moore, próbą zwrócenia uwagi na ich niezwykłą twórczość i potrzebę wprowadzenia ich do kanonu awangardy. Ma także na celu stworzenie świątyni, portalu do niebinarnego świata, przestrzeni medytacji i wspólnotowego doświadczenia – współbycia. Świątynia Uranii to również świątynia miłości Afrodyty Uranii, która w greckiej mitologii reprezentowała miłość mistyczną, duchową, astralną – ponad granicami. “Temple of Urania” to owoc półtorarocznego kolektywnego procesu, wielomiesięcznej pracy przedłużającej się przez pandemię, która opanowała świat zaraz po powrocie artystów z Jersey do Polski. Przez to ma wymiar bardzo osobisty - jest wynikiem wielogodzinnych dyskusji, poczucia niespełnienia wynikającego z niemożliwości spotkania się poza przestrzenią internetu, a także portalem dla samych artystów, przestrzenią przyjemności, spokoju, spełnienia, ukojenia. To projekcja świata wyśnionego przez Claude i Marcel, która także i dzisiaj – 100 lat później – pozostaje jedynie w sferze surrealnych marzeń.
Punktem wyjścia do stworzenia animacji był krajobraz wyspy Jersey, i generalnie krajobraz ziemski jako rezultat fałdowania skorupy ziemskiej, fal morza i drgań powietrza. W wideo pojawiają się obrazy z wyspy Jersey: Plemont Beach, jaskini i strzelistej skały naprzeciwko niej, jako oznaki wklęsłości i wypukłości, grzbietu i doliny sinusoidy, pozytywu i negatywu. Czerwień i błękit symbolizują plus i minus oraz bieguny magnetyczne. Animacje nawiązują do sinusoidy jako fali, jako zapisu oscylacji między dwiema binarnym wartościami, zwracając uwagę jak zubożałą paletę kombinacji, ograniczoną do jednego wymiaru oferuje nam tradycyjne mainstreamowe społeczeństwo.
Obrazując to wizualnie przez zestawienie obrazu 2D, 3D i więcej D, autorzy sugerują istnienie większej lub nawet nieskończonej liczby wymiarów (przestrzennych, społecznych, osobowościowych), w których mogą odbywać się i nakładać na siebie oscylacje sinusoid/fal.
Proponują obraz rzeczywistości jako falującego łagodnie lub wzburzonego morza będącego ciągłą płynnością, lub jako rozedrganego falami rozchodzącymi się w nieskończonej ilości wymiarów wszechświata, nawiązującego do tzw. teorii superstrun.
Stworzona przez Banaszczyk, Pietraszewskiego i Popakula, wolna od podziałów świątynia przenosi widza do świata stworzonego na wzór marzeń i postulatów Claude Cahun i Marcel Moore.
Premiera instalacji “Temple of Urania” odbyła się podczas 7. edycji Festiwalu Sanatorium Dźwięku w Sokołowsku, którego przewodnim tematem był powrót do doświadczania dźwięku i wszelkich nowych form eksperymentalnych poprzez rzeczywisty i fizyczny kontakt ze sztuką in situ.
 
 
 
NOC TAŃCA 2021: SOLAR MOVEMENT
22.10.2021 / PIĄTEK, godz. 19:00
Wieczór w ramach 10. urodzin kolektywu HOTELOKO movement makers. W programie m.in. premierowy performans „EXTINCTION” w wykonaniu HOTELOKO w składzie Agata Życzkowska, Mirek Woźniak i Klara Szela oraz pokazy choreografii na żywo i filmów wideo. Tematyka wieczoru zwraca uwagę m.in. na problematykę energii solarnej i zmian klimatycznych.
 
 
 
Chor Otwarty vol. 14
Ideą Chóru Otwartego jest śpiewanie polskich utworów przez każdego, kto tylko ma na to ochotę. Spotykamy się na 2-3 godziny, uczę Was wybranych polskich utworów na głosy a później nagrywamy audio oraz video.
Plan:
- rozgrzewka
- uczę Was utworu na głosy
- nagrywamy audio/video
Wstęp wolny.
Zapraszajcie swoich przyjaciół, koleżanki, kolegów, rodzinę i dzieci ?
O mnie: nazywam się Paulina Kowalska.
https://www.facebook.com/PeKaBeSound
Uwielbiam dzielić się swoim muzycznym doświadczeniem i uczyć od innych.
Kilka lat uczyłam w Studio Wokalnym Agaty Wrońskiej między innymi jako prowadząca zespoły wokalne. Przygotowywałam zespoły do koncertów muzyki gospel oraz musical. Brałam udział w wielu warsztatach muzyki gospel. Obecnie współpracuje z Pure Voice Szkoła Muzyczna, Brian Fentress oraz Sound in Space Orchestra.
Chciałabym zaprosić do wspólnego muzykowania i śpiewania utworów, które na pozór mogą wydawać się trudne, a takimi nie są. Chciałabym odkrywać przed Wami piękno polskich utworów - tych z zeszłego wieku i tych z obecnego wieku.
 
 
 
KRACh! v. 2
Cukier, słodkości i inne śliczności oraz sól, gorycz i różne bezeceństwa, czyli wybuchowa mieszanka, z której powstał nasz duet. Zabierzemy Was w podróż po antypodach improwizacji na instrumentach klawiszowych, w duchu nostalgii za latem.
Projekt młodych warszawskich twórców, Krzysztofa Ratajskiego i Aleksandry Chmielewskiej realizowany jest w ramach Programu “Mobilni
w Kulturze 2021” prowadzonego przez Fundację Inna Przestrzeń, organizowanego i
finansowanego przez Urząd m. st. Warszawy
 
 
 
Koncert "Nisza bez ciszy" - Bielański Ośrodek Kultury
Zapraszamy do Bielańskiego Ośrodka Kultury na kolejny, ostatni 5 koncert z cyklu "Nisza bez ciszy". Już 23/10/21 zagrają trzy autorskie zespoły niszowe. Wstęp jest bezpłatny, na podstawie wejściówek, które można będzie otrzymać już od poniedziałku 18/10 w Bielańskim Ośrodku Kultury oraz on-line pod linkami:
 
Zagrają dla Was:
 
B E L T A I N E
I M P R O V E D
Beltaine Improved przez kilka dekad wypracował wyjątkowy, własny wizerunek na scenie folkowo rockowej. Poetyckie teksty śpiewane przez wokalistę głosem o ponadprzeciętnej skali, podparte brzmieniami cymbałów, klimatycznych gitar i patetycznych syntezatorowych dźwięków, to od strony muzycznej solidna podstawa i esencja kierunku art-melancholy, posiadającego koneksje z rockiem, rockiem progresywnym i dark-folk. Grupa rozpoczynająca swoją działalność w 1989 roku jeszcze pod jednokadłubową nazwą BELTAINE jest laureatem wielu festiwali, m.in. Sandłicz 2004 w Sandomierzu i Smak 2004 w Myśliborzu, Morrock 2005 w Morągu. Zespół tworzy również muzykę teatralną i pod prezentacje (np. Festiwal Eksperyment ¬ Zbąszyń 2005, Prezentacja sponsorska dla Zachęty Narodowej Galerii Sztuki 2005 w Wiedniu). Ponadto taperuje pod kino nieme oraz stwarza improwizacje dla tła imprez artystycznych. Skład: Sebastian Madejski - śpiew, cymbały, gitara, cytra, teksty, Daniel Paulinek – instrumenty klawiszowe, śpiew, Krzysztof Słabicki – bas, Łukasz Ciepłowski – perkusja. Dotychczasowa dyskografia BELTAINE IMPROVED: „Beltaine 1993-¬1997”, „Koncert w Teatrze Małym. Warszawa 2000”,„Corpus Callorum” 2003, „Drzewo i Kamień” 2003, „Ocean i Niebo” 2003, „Kawalarze” 2004 , „Mściwe Drzewostany” 2005, „Nie zamilkną dusze ani ćmy” 2006„"Widma na cytrach grają” 2007, „Dzierżawca Przykazań” 2008.
https://www.facebook.com/beltaineimproved/
#beltaineimproved
 
P A L E
M A N E Q U I N
Pale Mannequin to polski zespół, grający prog/art rocka. Łącząc odniesienia do klasyków
z poszukiwaniem świeżych brzmień, zaprasza słuchacza w swój świat melancholii i tajemnicy.
Po dobrze przyjętym debiucie (Patterns in Parallel, 2018), w 2021 grupa wydała swój drugi album zatytułowany Colours of Continuity, skupiając się na szybszych kompozycjach i mocniejszych brzmieniach.
https://www.facebook.com/PaleMannequin
#palemannequin
 
S U N S M O K E
Sunsmoke to groove, zwarte porywające riffy, melodia i bezkompromisowy agresywny rap. Z tej mieszanki powstaje energetyczny pocisk, który przeszywa na wskroś, uwalnia szaleństwo i zachęca do dobrej zabawy. Zespół powstał pod koniec sierpnia 2017 roku. Założyło go trzech kumpli Artizmo, Brzoza i Tobi. Już na pierwszej próbie "zażarło"- dużo pomysłów, mnóstwo śmiechu, dobra zabawa. Wtedy też zaczęły powstawać pierwsze numery i ukształtował się kierunek muzyczny zespołu. Wiosną 2018 roku po długich poszukiwaniach do składu dołączył Yaro, charyzmatyczny wokalista, nadając ostateczny charakter i tożsamość zespołu. Sunsmoke ma na swoim koncie dwie EP-ki "One Alive" (2019) i „They Burned My House” (2020). We wrześniu bieżącego roku miała miejsce premiera ostatniego singla pt. „The Deluge”.
https://www.facebook.com/sunsmokemusic
#sunsmoke
 
 
 
NOC TAŃCA 2021: FALA TAŃCA
24.10.2021 / NIEDZIELA, godz. 19:00
Wieczór w ramach 10. urodzin kolektywu HOTELOKO movement makers. W programie m.in. premierowy performans „EXTINCTION” w wykonaniu HOTELOKO w składzie Agata Życzkowska, Mirek Woźniak i Klara Szela oraz pokazy choreografii na żywo i filmów wideo.
 
 
 
 
Space Welders *Solaris*
26.10.2021, 19:00, Sala Widowiskowa Laboratorium.
Przyjdź i poleć w słoneczny rejs z załogą Space Welders!
Wieczór będzie prawykonaniem utworu Solaris [autorstwa Jakuba Paulskiego], którego ziarnem inspiracji była treść książki Stanisława Lema. Zapraszamy Wieczór z frywolnym jazzem i eksperymentem:) Występ ubogaci animacja Grzegorza Jarzynowskiego. Do zespołu dołączy gość specjalny – Krzysztof Knittel – improwizator, polski kompozytor muzyki współczesnej, twórca m.in. muzyki elektronicznej, profesor sztuk muzycznych.
Space Welders
Załoga do zadań specjalnych, niebojąca się pobrudzić rąk przy instrumentach. 11 wyrazistych postaci – każda z intrygującym charakterem. Zespół z finezją manewruje pomiędzy potężnym kolektywnym brzmieniem oraz pełnymi napięcia kameralnymi konstelacjami.
W misję polecą:
Gość specjalny - Krzysztof Knittel
Jakub Paulski – gitara
Wojciech Jachna – trąbka
Piotr Chęcki – saksofon tenorowy
Piotr Bednarczyk (Loufr) – live electronics
Jakub Wosik – skrzypce
Zofia Ilinicka – flet poprzeczny
Grzegorz Tarwid – fortepian
Franciszek Pospieszalski – kontrabas
Albert Karch – perkusja
W ramach inicjatywy będą prowadzone warsztaty - szczegóły niebawem!
Wstęp wolny! UWAGA - Ilość miejsc ograniczona.
Rezerwacje miejsc: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Wejście: 18:30
Start: 19:00
 
 
 
Czytanie performatywne "ROOTS cz. II. o węglu"
„ROOTS cz. II. o węglu”
czytanie performatywne w wykonaniu aktorów Teatru 59 Minut.
ROOTS to tytuł scenariusza teatralnego tworzonego metodą dokumentalną. Część I. była poświęcona drzewom. Część II. jest o węglu.
Autorka scenariusza Jolanta Sikorska rozmawiała z górnikami, politykami, przedsiębiorcami węglowymi, aktywistami i artystami.
Jaka będzie przyszłość energetyki?
Czy wiesz ile elektrownia Bełchatów płaci za tonę emisji CO2?
Dlaczego aktywiści reaktywują się latem? A zimą ich nie słychać?
Czy wiesz jaki zapach ma kopalnia?
 
Na wydarzenie jest wstęp wolny.
wystąpią: Krzysztof Dzierżek, Filip Pietkiewicz-Bednarek, Michał Kempisty, Piotr Chomicki i inni
muzyka: Piotr Dąbrowski, materiał z płyty FanToMatyka
 
 
 
Koncert jazzowy dla dzieci "Muzykalne przedszkolaki"
Już 30.10.2021 w Centrum Kultury Łowicka odbędzie się wspaniały jazzowy koncert dla dzieci, na którym usłyszymy piosenki z pierwszej płyty "Muzykalne przedszkolaki".
WSTĘP WOLNY - ilość miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy od 1.10.2021. Należy wysłać zgłoszenie (imię, nazwisko, ilość osób - także dzieci!) na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Na koncercie usłyszycie piosenki z płyty "Muzykalne przedszkolaki" w wykonaniu:
Andrzej Jagodziński - fortepian
Adam Cegielski - kontrabas
Czesław Bartkowski - perkusja
Robert Murakowski - trąbka
Agnieszka Wilczyńska - wokal
Polskie znane piosenki dla dzieci w bardzo przyjemnym jazzowym opracowaniu Andrzeja Jagodzińskiego.
Po koncercie będzie możliwość zakupu płyty (z autografem!!) w promocyjnej cenie -20%.
Zapraszamy na stronę www.muzykalneprzedszkolaki.pl!
 
Hot Hop & Brass Federacja